Manşetsiz Kan Basıncı Ölçümü

Monash Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik ve Bilgisayar Sistemleri Mühendisliği’nden Yrd. Doç. Dr. Mehmet Yüce liderliğinde araştırmacılar manşetsiz kan basıncı tahmin sistemlerine alternatif olarak saatler boyu giyilebilir ve kablosuz olarak gerçek zamanlı okumalar yapabilecek bir sistem geliştirdi.

Belkide yapılan ilk manşetsiz tansiyon aleti değil ancak Mühendisçe bir fikirle gelişimini yapan Mehmet Yüce’ye göre bu sistemin önemli bir avantajı var.

“Mevcut teknolojiler optik atım dalgası ya da fotopletismografik sensörle önkol atardamarı ya da parmaktan tansiyon tahmini yapıyor. Fakat biz radar teknolojisi kullanarak, daha kolay ve rahat ölçüm yaparken, vücuda herhangi bir basınç uygulamıyoruz,” diyor Yrd. Doç. Dr. Mehmet Yüce.

sistem cildin üzerinde durabilecek sensörler içeriyor. İşte bu sensörer ile Kanın sensörlerin bulundğu bölgelerde yolculuğunu ölçerek, hastanın “atım dalga hızını” anında ölçerek Hastanın kontrol altında tutulmasına olanak sağlamaktadır. Mehmet Yüce ve ekibi laboratuvardaki prototipi , küçük internet bağlantılı bir modüle dönüştürerek ticarileştirmek için çalışıyor. Bu sayede bütün gün boyunca doktor gözetimi altında tutulması mümkün olacak. Aratıştırma 37. IEEE Tıp ve Biyolojide Mühendislik Ulusal Konferansı’nda sunuldu.