Mantis Karidesi: Ultra Dayanıklı ve Hafif Zırh

Mantis Karidesinin avlanmak için kullandığı uzuvdan ilham alan mühendisler bunu kullanarak süper dayanıklı malzemeler oluşturmaya başladılar.

California, Riverside ve Purdue Üniversitelerinden mühendisler üzerinde çalıştıkları süper güçlü kompozit materyaller üretmeye bir adım daha yaklaştılar. Bunu da mantis karidesinin avlarında deniz kabuklularının kabuklarını kırmak için kullandığı daktil sopası ismi verilen uzantısından esinlendiklerini söylemek gerek.

Son araştırma sonuçları Advanced Materials isimli dergide yayımlandı. Bu yazıda benzersiz balıksırtı yapısı açıklandı. Balıksırtı yapısı sadece sopaya koruma sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda mantis karidesinin avına inanılmaz büyüklükte hasarlar vermesini sağlıyor.

Mantis karidesi, ayrıca stomapodlar olarak da adlandırılır. Stomapodlar iki bölüme ayrılır; eziciler ve mızraklılar. Mızraklılar avlarını zıpkın benzeri uzuvlarıyla yumuşak deniz canlılarını avlarken, eziciler ise yengeç ve salyangoz gibi sert kabuklularını avlarlar. Mantis karidesi de eziciler grubundadır. Daktil sopası 10,000g bir ivmeye ulaşabiliyor ve .22 kalibrelik bir merminin hızıyla hasar verebiliyor.

İnsan kemiğinin yapısındaki aynı madde kristal şeklindeki kalsiyum fosfattan oluşan sopa organik kitin fiberlerle sarılmakta. Daktil sopasının yapısında insan kemiğinin ana maddesi bulunurken nasıl bu kadar güçlü olabildiği ile ilgili araştırmalar sürerken. Bazı firmaların gövde zırhları, amerikan futbolu kaskları ve uçaklar için bu malzemeyi kullanmaya başladıklarını söylemek gerekli. Normal bir zırhtan çok daha hafif ve sağlam olması çekiciliğini artırıyor.

Bu 3 üniversite tarafından sürdürülen araştırma Bilimsel Araştırma Hava Kuvvetleri Ofisi tarafından finanse edilmektedir. Fonun büyüklüğü ise yaklaşık olarak 7,5 milyon dolar.

Mühendisce