Matematik Problemi Çözebilen Uygulama

Matematik problemlerinin çözümü herhangi bir denklem girmeye gerek kalmadan gösteren akıllı telefon uygulaması MathPix kullanıcıların beğenisine sunuldu.

Bir sınav yaklaştığı zaman endişeden ve stresten ötürü problemleri çözemeyen çoğu kişiden biriyseniz. Artık el yazısı ile yazılan problemlerin çözümü bulabileceğiniz bir telefon uygulaması geliştirildiğini bilmenizde fayda var. Bu uygulamayı Mathpix ismiyle bulabilirsiniz.

Mathpix, kullanıcıların fotoğrafını çektikleri aşırı zor matematik problemlerinin bile cevabını bulabilme imkanı sağlıyor. Piyasadaki çoğu bu tip uygulama ilk önce el ile sembolleri düzgün olarak girmenizle birlikte çalışıyor. Mathpix ise bu işi defterinizden veya herhangi bir kağıttan ayırt ederek zaman problemini ortadan kaldırıyor.

Uygulamanın baş geliştiricilerinden Nicolas Jimenez dünyaca ünlü video sitesi olan Vimeo’dan bir demo yayınlayarak uygulamanın tanıtımını gerçekleştirdi. Ayrıca yaptığı açıklamada, “Bilgisayar başında bir matematik denklemini girmek aşırı zaman kaybına neden oluyordu. Bende bunu daha kısa bir yolla yapmaya çalıştım.” diyor.

Programın işleyişi ise oldukça basit. Uygulamayı çalıştırdıktan sonra çıkan fotoğraf ekranında sorunuzu ekrandaki karenin içinde kalacak şekilde çekin. Ekranın sol altındaki “=” e tıklayın. Sorunun cevabını üstten “Graphic” bölümünde bulabilirsiniz. Eğer ki nasıl çözüldüğünü, hangi çözüm yoluyla gidildiğini öğrenmek istiyorsanız “Solver” a tıklayınız. Umarız işinize yarar.

(Not: Mühendisce ekibi olarak sınavlarda kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.)

Mühendisce