Matlab’ın Mühendislik İçin Önemi

Mühendislik açısından en önemli programlar denilince matlab de bu kategori içerisinde saymak gerekir. Günümüzde sadece Mühendislik alanında değil bir çok farklı branşlarda da kullanılmakta akademisyenler öğrenciler araştırmacılar tarafından da oldukça önemli bir programdır.

Yaklaşık 500.000 kişinin kullandığı bu programın adı “MATrix LABoratoty” kelimesinin kısaltmasından geliyor. Mühendisler için Görselleme ve hesaplama oldukça önemlidir. Matlab , mühendislere bu fırsatı sunan kaliteli bir programdır.

MATLAB, teknik hesaplamalar çözümler matematik çözümleri grafiksel yaklaşımlar sunabilen  bir yazılım geliştirme aracı olarak tanımlanabilir. Adından da anlaşılacağı gibi matrislerle çalışır. Görüntü işleme, yapay sinir ağları, sayısal işaret işleme, optimizasyon, veri elde etme, veritabanı, filtre tasarımı vb araçlar ile hataısz bir tasarım ve analiz imkanı sunar. Bu yüzden MATLAB bir mühendis adayını öğrenmesi gereken programlar arasında oldukça önemli bir yeri vardır.

Türkiye’de kurumsal firmalara iş başvurusu yapacağınız zaman karşınıza çıkabilecek önemli programlar arasında yer alıyor. Mühendisliğin problem çözme yeteneğinin her zaman üst sıralarda olması gerekir. Genel yanılgı denetleyici olarak çalışan meslektaşlarımızın mühendisliğin sadece bir bölümünü kullandıkları asıl önemli yeteneğin problem çözmek olan mesleğimiz için oldukça faydalı bir program olarak kısa bir tanıtımı yapılmıştır.

Not:  Yakın bir zamanda mühendislik forumumuz açıldığında detaylı anlatımlara yer verilecektir.