Metamateryal Lensler

Görüntüleme teknolojileri günümüzde bilimden mühendisliğe teknik bir çok alanın odak merkezi olmuş durumda, rolün büyük bir çoğunluğunu ise lensler karşılıyor. Harvard Ünivesitesi mühendisleri geliştirdikleri metamateryal lens ile bu alanda önemli bir gelişme kaydetti.

Mercek lensler, görüntüleme işleminde görülecek alan ve görüş mesafesini belirlemede kullanılır. günlük yaşantımızdan bilimsel çalışmalara kadar bir çok alanda kullanılmaktadırlar. Hayatımızın içine girmiş bu lensler aslında pahalı oluşlarının yanında ağır olmaları da br dezavantaj olarak gösterilmektedir. Harvard Üniversitesi’nden Mühendisler bu problemleri ortadan kaldıracak bir lens geliştirmeyi başardılar.

Geliştirilen lens Matemateryal  isimli maddelerden üretilmekte, Bu lens sayesinde mühendisler ışığın görülebilir spektrumunu mikroskobik bir noktaya odaklamayı başarmış durumda. bu sayede ışık maksimum seviyede o nokta üzerine toparlanabiliyor.  Bu ise kullanıcıya yüksek çözünürlüklü zoom olanığı sağlıyor. yani 170 kat büyütebilmek artık hayal olmaktan çıkıyor. Nano ölçekte üretilen bu lensin görüntü kalitesinin yanı sıra ağırlık ve maddiyat anlamında da karşılaşılan bütün sorunları ortadan kaldırması bekleniyor.

Şu an için kırmızı, yeşil ve mor renkler üzerinde test edilen bu lensler farklı renk dalgaları üzerinde de mühendisler tarafından geliştirilmeye çalışılıyor.Yakın zamanda fabrika üretimine geçecek olan lensler sadece bilim ve mühendislik alanında değil günlük kullanım da da yayılması bekleniliyor.. Matemateryal lensler, mikroskobik derece de görüntülemenin dışında bir çok alanda kullanılması öngörülmektedir.