Microsoft Hololens’in Askeri Kullanımı

Ukrayna’daki bir askeri geliştirme ekibin de çalışan mühendisler, Microsoft HoloLens teknolojisini kullanarak çok yönlü bir inceleme sistemi oluşturdu.

Kask, tank komutanları tarafından tankların içindeki kameraların dairesel İnceleme Sistemi (CRS) ile birlikte kullanılacağı ön görülmektedir.

HoloLens,  görüntülenecek dış kameraların fotoğraflarını çekiyor. Resimler tankın çevresini tam olarak 360 derecelik bir görüntü sunar. Ukrayna şirketi LimpidArmor tarafından geliştirilen sistem, hedef izleme ve düşman ve ittifak konumlarını vurgulama becerisi ile oldukça ön plana çıkmakta.

Ukrayna şirketi, sistemi Ekim ayı ortasında Kiev’deki Silahlar ve Güvenlik fuarında tanıtıma çıkarttı.

Microsoft mühendisleri, HoloLens sistemini geçen yıl açıkladı. ve Şirket, “dijital içeriğinizle etkileşimde bulunmanıza ve çevrenizdeki dünyadaki hologramlarla etkileşime girmenize imkan tanıyan ilk bağımsız, holografik bilgisayar” olarak tanıttı.

Hololens her saniyede çok miktarda veri işlemek için gelişmiş sensörlerle eşleştirilmiş bir optik sistemi kullanıyor.

Microsoft İşletim Sistemleri mühendisi Alex Kipman, şunları söyledi:

“Cihazlar değil, insanlar mobil cihazlardır. Teknolojinin cihazların ötesine geçip, ekranların ve piksellerin ötesine geçebileceğimizi ve bugünün dijital kenarlıklarının ötesine geçebileceğinin bir ispatıdır.”

Hoparlörler, sesi, holografik görüntüler gerçekse, doğal olarak nerede olabileceğini bulmak için izlerler.

Yeni Nesil Aygıtların Microsoft Kurumsal Başkan Yardımcısı Todd Holmdahl “Donanım, bu vizyonları yeni ürünler hakkındaki fikirleri alıp bunları gerçek yapma imkânı veriyor” dedi.

Gelecek için mühendislik adına büyük ilerleme yaşanmasına öncü olan Microsoft Hololens Hakkında genel bir bilgi ve ne yapılacağı konusunda bilgi almak isteyenler videoyu izleyebilirler.