Mısır Piramitleri Nasıl Yapıldı

Dünya da sırrı çözülemeyen yapıların sayısı oldukça fazla bunların başında da Mısır Piramitleri geliyor. Peki bu yapıların günümüz teknolojisiyle anlaşılamamasının nedenleri ne ? işte bu yapılar artık sır olmaktan çıkıyor.Mısır Piramitlerinin yapıldığı yüzyıla göre oldukça ileri bir teknoloji kullanılmış olması herksi şaşırtıyor. Mısır uygarlığı o yüzyıllara göre oldukça ileri bir uygarlık olduğunu da günümüzde bu şekilde ispatlamaktadır.

Norveç Teknoloji ve Bilim Üniversitesi’ den Mühendis ve Mimarlar , piramitlerin nasıl yapıldığına dair bir araştırma yayınladılar.

Araştırmacılar en başta, tonlarca ağırlıktaki bu taşların nasıl  taşındığına ilişkin iki büyük problemle karşılaştılar: Mısırlılar bu devasa ağır taşları tam olarak nereye yerleştireceklerini nasıl biliyorlardı ? Dönemin Mimar ve mühendisleri 10,000 tecrübesiz işçiye oldukça detaylı planları nasıl yaptırabildi ?

Keops Piramidi tam 7 milyon tonluk yapı

İşte bu inanılmaz soruları Norveç Teknoloji ve Bilim Üniversitesi Mimarlık ve Güzel Sanatlar Fakültesi’nden  Doç. Dr. Ole J. Bryn   Giza’daki dev Khufu Piramiti’ni inceledi. Khufu piramiti Keops piramiti olarak biliniyor ve 2,3 milyon kireçtaşı bloktan oluşuyor. Bu kireçtaşı bloklar toplamda 7 milyon ton ağırlık demek. 146,6 metre yüksekliğiyle 4000 yıldır yapılan en yüksek yapı rekorunu elinde tutuyordu.

İşin Asıl Anahtarı Tepe Noktası 

 

Doç. Dr. Bryn , 30 en eski piramitin planlarını inceleyerek, piramitler Mısırlıların bir kesinlik sistemi kullanarak, piramitin en yüksek tepe noktasını şaşırtıcı bir doğrulukla tespit ettiğini söylüyor. Piramitlerin günümüz teknolojisiyle incelenerek projelendirmenin mümkün olabileceği söylenmekte. Ayrıca piramitlerin boyutlarını tam olarak çözülebildiği an yeniden inşası bile mümkün olabilecek.

Eğer bu tezler doğruysa Arkeologlar piramitlerin nasıl yapıldığına dair yeni bir haritaya sahip olacaklar. Böylece bu devasa taşların inanılmaz bir doğrulukla nasıl taşındığına dair bir açıklama getirilebilir.

Mısır Piramitlerini nasıl yapıldı
Mısır Piramitlerini nasıl yapıldı