Mobil Fotoğraf İle Bitki Hastalıklarına Teşhis

Mersin Üniversitesi Teknopark’ta doğan Plex , Bitkilerdeki hastalıkları fotoğraflayıp yüklenmesi ile Teşhis koyabilen bir yazılım üretti. Zirai anlamda her çiftçiye bir Prototip aşamasındaki projenin ilk uygulaması ise beta sürümüyle kullanıcıların görüşüne sunuldu.

Yapay zeka ve görüntü işleme teknolojileri kullanarak mobil cihazlar için bulut tabanlı uygulamalar geliştirme üzerine çalışan Cadcom, bu uygulama  ile tarım sektörünü rahatlatmayı hedefliyor. 3 milyon çiftçinin hayatını kolaylaştırabilecek uygulama olan Plex, sahada çalışma yapan mühendislerin bitki hastalıkları teşhisinde işlerini oldukça kolaylaştıracağa benziyor.Hastalıklı bitkilerin teşhisi ve tedavisi zamanla yarış olduğu için uygulama hız anlamında da oldukça faydalı olacağa benziyor. Teşhis için harcanan zaman ve para artık daha ekonomik ve kolay bir şekilde ortadan kaldırılacak. Plex’e bir kaç fotoğraf yüklemeyle bitkisel sorunların teşhisi oldukça kolaylaşacak.

Tamamen görsel tanımla ile çalışan Plex, algoritmaları ziraat mühendisleri tarafından iki yıldan uzun sürede toplanan bitki resimleri kullanılarak geliştirilmekte. Bunun için Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nden de destek alınıyor.

uygulama için “Çiftçi” ve “Mühendis” paketlerini aylık 3 aylık 6 aylık ve 12 aylık sürelerle satışa sunmayı planlıyor. Plex uygulamasının Turkcell Çiftçi Paketi’ne dahil edilmesi de ihtimaller içinde.

Plex Beta sürümüyle şu anda piyasada en çok kullanılan ve en fazla hastalık geçiren 3 bitkiyi ele almış ileride çalışmaların sonucun da hedeflerinin tüm türkiyedeki bitkileri bilgi havuzuna yerleştirmek olduğu söyleniyor.

Plex ile hastalık teşhisi
Plex ile hastalık teşhisi