Modern Yapılar için Çatı Yükleme Deney Sonuçları

Dünya da mühendislik biliminin ivmeli yükselişi inşaat sektöründe yeni yapılarda sıradışı bir çok özellik ve şekillerde çatıların yapılmasına olanak sağladı. James Cook Üniversitesi tarafından yapılan yeni araştırmalar, eğer evler iyi korunmuyorsa ya da ufak tefek inşaat kusurlarına sahip olsa bile , yeni tasarımların çatı kaplamasını kaybetme potansiyelini araştırarak bizlere sunuyor.

JCU’nun Korah Parackal, çatılar için geçerli rüzgar yükü standartları için rüzgar tüneli testleri yapıldığında 90’lı yıllardan beri çatı şekillerinin daha karmaşık hale geldiğini söylüyor.

Bu konuda araştırma yapan mühendis ekibi , yeni çatıların aerodinamiklerinin, Avustralya rüzgar yükleme standartlarına kıyasla nasıl bir artı mühendislik kattığını bu yeni tasarımlardane gibi sonuçlar ortaya çıkardığını incelediler.

“Evler standart şekillendirilmiş çatılarla dolu kare kutulardı, ancak son zamanlarda özel şekiller ortaya koyuldu. Yeni şekiller ile rüzgâr kuvvetini çatılara yeni şekillerde hareket ettirdik ve rüzgar yükleme standartlarının hala uygulanıp uygulanmadığını görmek istedik, “Dedi.

Ekip, tipik yeni çatı şekillerine sahip evlerin ölçek modellerini inşa etti ve JCU’nun Cyclone Test İstasyonunda rüzgar tünelinde test etti.

Parackal. “1/50 ölçekli modeller yaptık ve basınç sensörleri taktık, ardından çatı kaplaması, duvar kaplaması ve makas tutma için rüzgar yükünü test ettik” diye belirtti.

Teknik, banliyö arazisinde bir ev için herhangi bir rüzgar hızı için Avustralya standartlarına kıyaslamalara izin verdi.

“Mevcut bina standartları karmaşık çatı şekillerine sahip evlerin çatı kenarlarındaki emme basınçlarını hafife alabilir ve bu nedenle iki katlı evler için daha fazla tahminde bulunulabilir” dedi.

Bay Parackal, bazı evlerin çatı örtüsünü kaybetme potansiyeli olduğu ve evler iyi korunmadığı veya küçük inşaat kusurlarının mevcut olması halinde suya açılacak ve daha fazla rüzgar hasarına maruz kalacağı anlamına geldiğini belirtti.

Her iki tip ev için araştırmacılar, birçok farklı rüzgar yönünün, çatıyı evin çerçevesine tutan bağlantılar üzerinde yüksek kuvvetler oluşturduğunu keşfettiler.

Bay Parackal, tasarımcılar bu güçleri düşündükleri zaman sadece bir ‘en kötü durum’ rüzgar yönünü dikkate aldı ancak araştırma, yüksek rüzgarlarda karmaşık bir çatı şekli için eşit derecede kötü senaryolar olduğunu gösterdi.

Tasarım standartlarının tehlikeli bir şekilde yetersiz olmadığı ve geniş bir bina çapı, çatı eğimi ve şekillerine değinmesi gerektiğini söylediği için, her olasılığı kapsamaması beklenmiyor.

Ancak araştırma, son bir siklonun ardından hasarın incelenmesiyle ortaya çıkan önemli bir mesaj verdi.

“Kaplamasını kaybeden nispeten yeni bir yapı gördük, çünkü usta ysadece yanlış boyutta olan bir vida kullanmıştı.Rüzgar tüneli araştırmalarımız, hata marjlarının pek çok insanın düşündüğü kadar büyük olmadığını ama ustalar ve çıraklar inşaatta yaptıkları çok küçük kusurların sizi çok büyük sıkıntıya sokabileceğini ortaya koyuyor. ”

Araştırmacılar, yapı tasarımlarının güvenlik sınırlarının, malzemelerin performansı ve binanın ömrü boyunca yaşayacağı yüklerin belirsizliği nedeniyle olduğunu ve kusurları veya inşaat hatalarının hesaba katılmadığını söyledi.

Not:Siklon:(Cyclone), atmosferde bir alçak basınç alanı çevresinde hızla dönen rüzgârların oluşturduğu şiddetli fırtınadır.

Mühendisce