Mühendislik Açısından En iyi Yapılar-1

Uluslararası Uzay İstasyonu

Dünyanın alçak seviyedeki yörüngesinde bulunan Uluslararası Uzay İstasyonu, tıpkı bir uydu gibi dünyanın etrafında dönmektedir. Çok büyük olması sebebiyle parçaları birer birer uzaya yollanarak montajı dünya dışında tamamlanmıştır. İlk parçası 1998 yılında fırlatılan uydu, yapım tarihi itibariyle tam bir mühendislik başyapıtı. Bu istasyon dünyanın 2 büyük uzay üssüne sahip devletinin de ortak kullanımındadır. Rusya ve ABD eski uzay istasyonlarının birleşimiyle oluşmuştur. Genişliği 109 metre yapım maliyeti 150 milyar dolardır ve görev süresi 2024 yılında bitecektir. Ayrıca dünyanın bazı bölgelerinden çıplak gözle görülebilmektedir.

Uluslararası Uzay İstasyonu
Uluslararası Uzay İstasyonu

Panama Kanalı , PANAMA

Panama kanalı projesi 1800’lerin ortalarında düşünülmeye başlanıp, 1884’de yapımına başlanmıştır. Günümüzde Güney Amerika ile Kuzey Amerika’yı ayıran kanal durumundadır. 1884 yılında Fransızlar tarafından yapımına başlanılan kanal zamanın şartlarıyla çok fazla toprak kayması , salgın ve mühendisliğin kötü olması sebebiyle durmuştur. 1904 yılına gelindiğinde Amerika Birleşik Devletleri gemilerin her seferinde Güney Amerika’nın etrafını dolaşıp Avrupa’ya gitmesinden çok büyük zaman kaybına uğranıldığını fark edip, yapımını sürdürme kararı almıştır. 1914 yılında hizmete açılan kanal yapımı esnasında 30000 kişinin de hayatına mal olmuştur.

Panama Kanalı , PANAMA
Panama Kanalı , PANAMA

Akashi Kaikyo Asma Köprüsü , JAPONYA

1991 metre uzunluğuyla dünyanın en uzun köprüsü olma özelliği taşıyan Akashi Kaikyo, Japonya’nın Kobe şehrini Avaci adasına bağlayan muazzam bir asma köprüdür. Yaşanan feribot kazalarından ötürü köprü ada ile şehir arasına köprü yapılması için baskılar artınca 1988 yılında yapımına başlanmış ve yapımı 10 yıl sürmüştür. 1990 metre olarak hesaplanan uzunluğu 1995 yılında yaşanan Kobe depremi yüzünden 1 metre daha uzatılarak günümüzdeki uzunluğuna gelmiştir. Uzun köprü özelliğini taşımasının yanında bir de en yüksek gemi trafiğine sahip boğazına yapılmış olmasına da değinmek gerekiyor. En üstün asma köprü teknolojilerinin kullanılması sebebiyle mühendislik açısından bir çok yeniliği de üzerinde taşımaktadır.

Akashi Kaikyo Köprüsü
Akashi Kaikyo Köprüsü

Mühendisce