Mühendislik Proteini

Dünya Sağlık Örgütü, Saudia Arabistan’daki 60 yaşında bir adamın hayatını MERS adlı viral solunum yolu hastalığının 2012’de yakalandığında, garip virüs için, mevcut herhangi bir tedavi veya aşı olmaksızın ölümcül bir tehdit olarak ilan etti. Şimdiye kadar. Virüs için hala bir tedavi mevcut değil ve hastanın klinik durumuna bağlı olarak sadece destekleyici tedavi uygulanmakta. Ancak Toronto Üniversitesi’nden Mühendisler potansiyel olarak MERS ve diğer virüsleri tedavi etmek için kullanılabilecek bir mühendislik ürünü protein geliştirdikleri için virüsle savaşın değişmesi yakındır.

Mühendislik Proteini;

MERS, ubikitin sistemini, hücrelerin yaşamını korumak için ubikitine dayanan yüzlerce proteinden oluşan insan hücrelerinde uçuruyor. MERS , Ebola ve Zika gibi diğer virüsler vücuda bulaşmayı başardıklarında, viral enzimler ubikitin yollarını düzenlerler ve virüsün bağışıklık sistemi savunmasını geçmesine izin verirler. Virüs daha sonra vücudda çoğalmaya neden olarak konakçı dokuyu yok eder.

“Virüsler, konak proteinleri kaçırmalarına izin veren proteinleri geliştirdiler. Şimdi, bunun olmasını önlemek için stratejiler tasarlayabiliriz “diyor Toronto Üniversitesi’nden mühendis Wei Zhang.

Zhang ve ekibi, insan ubiquitin proteinini, virüsün çoğalmasını durduracak olan anahtar bir MERS enzimini felç edebilmek için tasarladı. Üretilen ubiquitin türevleri derhal işlev görür ve 24 saat içinde bir tabakta bulunan hücreleri MERS’dan kurtarır.

Whang, “MERSİ ile enfekte olmuş hücrelere ubikitin varyantıyla tedavi ettiğimizde iki gün içinde virüsü öldürebiliriz” dedi. Bilim adamları, ubiquitin varyantlarını (UbVs) sadece gelecekteki herhangi bir tedavide yan etkileri potansiyel olarak en aza indirip  sağlıklı hücreleri koruyarak virüse saldırmak için tasarladılar.

Ekibin aradığı araştırma çalışmalarından biri, mühendislik proteinlerini vücudun doğru kısmına iletmek için bir yöntem bulmaktır. Bunu yapılması için bir yol keşfedilirse UbVs daha sonra tıpta geliştirilebilir. Ekip, Toronto Üniversitesi’nden yardımcı doçent ve biyokimyager Roman Melnyk ile işbirliği yaparak protein sunumunda uzmanlaşıyor.

Diğer Uygulama Alanları

Zhang ekibi ayrıca, enfekte olan kurbanların yaklaşık% 40’ını kanamalı bir ateşle öldüren Kırım Kongo virüsünü engelleyebilecek UbV’ları yarattı. Zhang, “Bir aydan daha kısa sürede – virüsteki herhangi bir ubikitin bağlayıcı protein için inhibitör üretebiliyoruz” dedi. Bu nedenle, mühendislik yapılan protein, SARS, Zika, Ebola gibi diğer virüslerin tedavisinde ve ayrıca gıda ürünlerine ve hayvanların viral yıkımını önlemek için kullanılabilir.

Zhang, ekin proteininin “Manitoba’daki meslektaşları ile birlikte Kuzey Amerika’daki geniş mısır tarlalarının tahrip edilmesinden sorumlu bir mısır virüsünü hedef alan bir ubikitin üzerinde çalışıyoruz” diyerek bu bitki tedavisinin nasıl ortaya çıktığını da söylediler.

Düzenleyici onayların bitki ve hayvan testleri için elde edilmesi çok daha kolay olduğu için, mühendislik proteini muhtemelen önce insan dışı denekler üzerinde test edilecektir.