NASA Valkyrie Robotlarını Mars’a Gönderecek

NASA, Mars’a insan göndermeden önce denemelerini 4 robot ile gerçekleştirecek. 3 farklı üniversiteye gönderilen robotlar, mühendisler tarafından geliştirilecek.

NASA, 4 kız kardeş olarak tanımladıkları Valkyrie robotlarını Mars’ta insan yaşamına uygun bölgeler bulunup bulunmadığını araştırmak üzere öncü(kılavuz) gönderecek. Fakat yaşanabilecek başka dünyalar bulmadan önce kısa bir süreliğine dünyadaki yeni evlerine gönderilecek.

Uzay Ajansı, Valkyrie robotlarından birini yapıldığı yer olan Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’nde tutmakta. Diğerlerini ise 3 farklı üniversiteye kiralık olarak verdi. Massachusetts ve İskoçya’da bulunan bu üniversitelerde profesörler,  mühendisler ve öğrenciler robotların teknolojilerini görebilecek ayrıca robotları daha otonom hale getirmek için çalışacaklar.

183 cm boyuna 136 kilogram ağırlığa sahip robotlardan birine Val ismi verildi. Massachusetts-Lowell Üniversitesi robotik merkezine gelen Val, 28 tork ile kontrol edilen eklemler ve 200 sensöre sahip olmasına rağmen tam olarak uyumlu çalışma moduna gelemedi.

Northeastern ve UMass-Lowell Üniversiteleri Val’ın yazılımını geliştirmek için 2 yıllık bir ortak proje yürüteceklerini açıkladılar. Bu proje kapsamında yazılımda bazı geliştirmeler, alet kullanma becerisini geliştirme, merdiven tırmanabilme ve başka birçok yüksek öneme sahip görevleri yerine getirebilme üzerinde çalışılacak.

NASA, Valkyrie robotlarını birkaç yıl önce afet yardımında kullanılmak üzere DARPA tarafından düzenlenen bir yarışma için tasarlamıştı. Fakat şu anda görülüyor ki robotlar birer uzay servisi olarak görev alacak. NASA, diğer 2 robotu M.I.T. (Massachusetts Institute of Technology) ve Edinburgh Üniversitelerine gönderdi.

Edinburgh Üniversitesi’ne gönderilen Valkyrie robotuna bir nesneyi kaldırma üzerine geliştirme videosu:

Northeastern Üniversitesi Vakyrie robot geliştiricilerinin görüşleri videosu:

Mühendisce