NASA X-57 Maxwell Uçağı

NASA’dan X-uçak serisinin sonuncusu olan X-57 Maxwell’in tanıtımını gerçekleştirdi. Daha az enerji ve daha az gürültü amacıyla yapılan uçak testleri geçti.

NASA bir elektrikli uçak geliştirerek, yeni itiş teknolojisinin araştırmalarını test ediyor. Bunun için yapılan uçak olan X-57, 14 adet elektrikli motor, bunlara bağlı olarak özel tasarım kanatlara ve motorların tam güç çalıştırdığı pervaneleri bulunmakta.

NASA yöneticisi Charles Bolden cuma günü “Aviation 2016” da yaptığı konuşmada X-Uçak tasarımları hakkında bilgiler verdi. X-57 nin bu projenin başlangıç adımı olduğunu ve 10 yıllık bir sürede sonuca ulaşacaklarını belirtti.

Bu proje kapsamında 5 adet daha büyük nakliye uçağı da tasarlandı. Projenin amacı hakkında açıklamalarda bulunan Charles Bolden, “Daha az emisyona, gürültüye ve yakıt kullanımına sahip uçaklar üretmek birincil hedef. Böylece pazarda kendi uçaklarımızın tanıtımlarını hızlandırmak da ilerleyen günlerde olacak.” dedi.

X-57 aslında Amerikan Hava Kuvvetlerinin bir projesi olarak 1947’de başlayan bir projenin bugünkü hali. 1947 yılında yapılan ilk model X-1, çok hafif bir uçak olarak ses hızından hızlı olması için tasarlanmıştı. Bugün ise durum biraz daha farklı.

X-57 ye eklenen bir diğer isim olan Maxwell ise, 19. yüzyılda yaşamış olan ve elektro manyetik alanındaki buluşlarıyla çığır açan İskoç fizikçi James Clerk Maxwell’ı onurlandırmak için konuldu.

X-57 Maxwell tasarımında 14 adet elektrikli motor bulunmakta. Bunlardan 12 si uçağın üzerinde bulunup kalkış ve inişleri sağlarken, diğer 2 si her bir kanatta 1 olmak üzere bulunmakta ve daha büyük olup uzun süreli uçuşlara yardımcı olmakta.

Enerji kullanımından bahsedecek olursak, 281 kilometre/saat hızla giden bir özel uçaktan aynı hızda gitmek için 5 te 1 oranında daha az enerji harcamakta.

Mühendisce