Nehir Yüzey Akımını Ölçme Programı

Kobe Üniversitesi’nden Profesör Fujita Ichiro nehirlerdeki akım değerini görüntü analizleriyle ölçen bir program geliştirdi. Programa kendi üniversitesi bölümünün kısaltması olan “KU-STIV” ismini verdi. Bu teknoloji sel riski yönetimi için nehirlerin akış hızını daha doğru bir şekilde elde etmeyi sağlayacak.

Her yıl sel tehlikesiyle karşı karşıya kalan Japonya için bu programın önemi çok büyük. Çünkü yağmur miktarı ve akış değerini doğru olarak bulmak , önlem almayı çok daha kolay bir hale getiriyor. Günümüzde yüzey akımını ölçmek için kullanılan yöntem, yüzer durumda bir çubuğu  nehirde belli bir alana bırakıp hareket hızına göre akışın belirlenmesidir. Fakat bu yöntem yüksek debili akışta veya sel durumunda tamamen kullanılamaz duruma geliyordu. Artık bu yöntemle bununda çözümü bulunmuş olacak.

Profesör Fujita tarafından geliştirilen KU-STIV programının işleyişi , “drone” ve kameralar yardımıyla video görüntüler alınarak programa aktarılır.  Bu görüntüler program tarafından üst üste konularak her biri 10m veya 20m olan bölümlerdeki hatları tarar ve ölçüm standartlarına göre hesaplamalar yapılır. Su yüzeyinin özelliklerini aldığı andan itibaren nehir yüzeyinden geçtiği çizgilere göre bir dağılım analizi yaparak akım hızı değerini dolaylı olarak hesaplamaktadır.

KU-STIV
KU-STIV Program içi Görünüm

Mühendisce