Nükleer Bombaların Etki Alanları Ne Kadar Büyük

Nükleer bir patlamadan sağ çıkabilmek için ne kadar uzakta olmanız gerekiyor ?

Eminiz ki, bu konu ile ilgili yapılmış bir çok film izlemiş veya oyunları oynamışsınızdır. Fakat nükleer bir patlamanın büyüklüğünü hiç sayısal verilerle değerlendirme fırsatınız oldu mu ?

II. Dünya Savaşı sırasında kullanılan nükleer bombalar Hiroshima ve Nagasaki’ye atıldığında, en az 129.000 kişinin öldüğü düşünülüyor.

Bu nükleer bombalar günümüze kadar kullanılan nükleer silahların tek örneğidir. Fakat, olay bununla sınırlı değil. Dünyada yaklaşık 15.000 nükleer savaş başlığı bulunuyor. Ve birçoğu 2. Dünya Savaşı sırasında kullanılanlardan önemli ölçüde daha büyüktür. Peki gelecekte böyle bir olay gerçekleşirse, ne yapabiliriz ?

Öncelikle bir nükleer bombanın etkisinin ne olacağı çok değişkendir. Patlamanın yaşandığı sıradaki havanın durumu, coğrafi yapı ve bombanın patlama yüksekliği gibi etkenlere bağlıdır.

Fakat genel olarak, bütün nükleer bombalardan elde edilen ortak bilgiler dolayısıyla belli aşamalar bulunduğu biliniyor.

Öncelikle şu şekilde bir bilgi vermek gerekiyor. Bu yazı 1 megatonluk bir nükleer bombanın yapabilecekleri ile ilgili veriler içeriyor. 1 Megaton değerini açmak gerekirse, Hiroshima’ya atılan bomba sadece 15 kilotondur. Fakat günümüzde ülkelerin ellerinde bulunan nükleer bombalar bu değerlerin çok üstündedir. Geçmişte yapılan denemeleri aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Nükleer bir patlamanın enerjisinin yaklaşık yüzde 35’i termal radyasyon şeklinde açığa çıkar. Ve termal radyasyonun ışık hızıyla hareket eder. Bundan dolayı böyle felaket anında ilk gördüğünüz şey kör edici büyüklükteki bir ışık ve ısı dalgası olacaktır.

Bu büyüklükteki bir bomba açık bir havada gündüz 21 kilometreye kadar olan mesafedeki insanlarda veya gece 85 kilometreye kadar bulunan insanlarda geçici körlüğe neden olabilecektir.

Patlamaya yakın olan insanlar için ısı gerçek bir sorundur. 11 kilometrelik alandaki insanlarda birincil derece yanıklar ve 8 kilometrelik alan bulunanlarda ise, insan derisini yok edecek derecede yanıklar oluşabilir.

Burada verilen değerler yaklaşık değerlerdir. Çünkü başlangıçta dediğimiz gibi bir nükleer patlamanın etkisi bir çok etkene bağlıdır. Örneğin, üzerinizdeki elbisenin türü ve rengi bu etkenler arasındadır. Beyaz elbiseler yansıtıcı, koyu renkler ise absorbe edici olmaktadır.

Hiroshima patlaması esnasında merkezdeki sıcaklığın 300.000 derece olduğu öngörülmektedir.

1 megatonluk bir bombanın diğer bir etkisi de, 6 kilometre yarıçapındaki alanda, patlama dalgaları, iki katlı binaların duvarlarında 180 ton güç ve 255 km/s rüzgar hızı oluşturmaktadır. 1 kilometrelik alanda oluşan güç bir öncekinin 4 katına kadar ulaşabilmekte ve 756 km/s rüzgar hızı oluşabilmektedir.

Günümüzde 1 megatonluk bir bombanın etkilerini ölçü olarak ele almak pek mantıklı olmaz. Çünkü şimdiye kadar test edilmiş en büyük nükleer bomba 50 megatonluk “Tsar Bomba” ismi verilen Rusya’daki izole bir ada üzerinde kullanılmış bir bombadır. Aşağıdaki videodan History kanalında yayınlamış belgeselden bir bölümü izleyebilirsiniz.