Office Programları

Mühendislik Programları denilince ilk akla gelen programlar teknik açıdan üretilmiş yazılım programları oluyor. Oysa bir şirket için olmazsa olmaz ilk program Office Paket programlarıdır.Mühendislerin yanı sıra herhangi bir kişinin dahi öğrenmesi gereken bir program düzeyinde. artık bu programları bilmek sizi bir adım öne geçirmez ancak office kullanımını bilmezseniz iş başvurularında ciddiye alınmayacağınız garanti.

1989 yılında Microsoft tarafından tanıtılan program masaüstü uygulamaları, sunucular ve hizmet sunan bir ticari ofis yazılım paketidir. Office paket programının içerisinde özellikle Word, Excel ve PowerPoint en çok kullanılan uygulamalar olarak öne çıkmaktadır. OneNote, Outlook, Groove, Publisher, Infopath, Access gibi uygulamalar da içerir. Son sürümü  2016 yılında Windows 10 ile birlikte Office 2016 olarak güncellendi.

Microsoft yazılımlarının geneli herkes tarafından bilinirliği varmış gibi gözükse de excel gibi makro işlemler de yapılabilecek programların sınırı yoktur. exceli sadece gelişmiş bir hesap makinesi gibi görülmemesi gerekir. piyasadaki bir çok analiz programının temelinde excel bulunmaktadır. Özellikle mühendislik yaptığınız şirkette karşılaşılan sorunların çözümünde excel büyük bir önem kazanabilmektedir. Exceli makro düzeyinde bilmek sorunları bu platforma aktarmak oldukça önemlidir.

Bundan sonra da sıkça değineceğimiz Programlardan biri de yine Microsoft’un yazılımlarından biri olan MsProject planlama mühendisliği için de oldukça önemli olan program primavera ile aynı işlevselliğe sahip olduğunu da söylemeden geçmeyelim. İleri ki zamanlarda karşılaştırmalarını da yayınyalacağımız iki programı bilmek sizi bir çok platformda bir numara yapacaktır.

Mühendislik okulda verilen eğitimin çok da fazlasını gerektiren bir meslek dalıdır. Bu fazlalıkları oluşturan en önemli etmenlerin başında da mühendislik programları geliyor…