Otomobillerde Yeni Dönem Dijital Farlar

Sürücülerin görüşlerini takip eden sistemler ve potansiyel tehlikeleri aydınlatan sistemler de dahil olmak üzere, bu günlerde değişen birkaç sihirli deneysel far teknolojisi karşımıza çıkıyor. Mercedes markasının mühendisleri, yalnızca çevreye hitap etmek için ışık dağılımını ayarlamakla sınırlı kalmayan ,  yakınlardaki yayalar için geçici sıçrama geçişleri gibi yüksek çözünürlüklü görsel araçlarını yol üzerinde projeksiyon olarak gösterebilen yeni teknolojik yeniliklerini duyurdu.

Yeni sistem Dijital Işık olarak adlandırılıyor ve parlaklığı ayarlayan iki milyon piksele sahip.
sanal gerçeklik teknolojisinde olduğu gibi yol üzerinde işaretler ve uyarıları karşımıza çıkartabiliyor.
Dijital Işık sistemi yola farklı nesneler yansıtarak sürüş kolaylığı sağlayabiliyor.
aracın çevresini analiz eden algoritmalar ve algılayıcıların yardımıyla her biri senaryoyla bağlı olarak kişisel parlaklıklarını ayarlayabilen iki milyon pikseli bulunyor.

dijital-farlar

Fraunhofer ve Mercedes’in geliştirdiği sistemlerde daha önce bu tür uyarlanabilir aydınlatma teknolojilerini gördük, ancak milyonlarca pikselin tek tek kontrol edilmesi için ayar yapmak yeni bir alan gibi görünüyor.

Dijital Işık sistemi yola farklı nesneler yansıtabiliyor
Ancak Dijital Işık sisteminin oldukça ilginç hale geldiği nokta, farklı nesneleri yoldan çıkarma yeteneğidir. Bağlı bulunduğu çok uzak olmayan bir geleceği resmederseniz, sensör yüklü otomobiller çevrelerindeki dünyayı her şeyden daha iyi tanıyor.

Yabancı bir şehirde, yabancı caddelerdeki kavşaklara doğru ilerlediğinizi ve gerekli bilgileri toplayan aracın önündeki yola bir dur işareti yaptığını düşünün. Belki de pratik olarak, arabanın kesin genişliğini temsil eden ışık şeritlerini dışarı atabilme yeteneğidir

Aşağıdaki videoda sunulan bir başka örnek, yaya yolunu geçmek için bekleyen bir yaya için bir zebra geçişi oluşturan Mercedes, sistemin eksik izleri değiştirmek için yoldaki ışık izlerini de yön okları ve uyarıları ile birlikte yansıtabileceğini söylüyor.

Gerçekçi olarak, bu tür bir teknoloji sokağa çıkıyor . Mercedes, bunu bir takım demo araçlarına taktığını ve “yakın gelecekte yolda olacağını” söylüyor.