Palmiye Adaları, Dubai

Mühendislik harikaları sınıfındaki Dubai’de bulunan Palmiye Adaları…

Dubai, petrol zengini Arap şeyhlerinin bu zenginliğin sonuna kadar gidemeyeceğini görüp bir turizm cenneti yaratma isteğiyle yapıldı. Birleşik Arap Emirlikleri kendi petrol rezervlerinin ne zaman tükeneceğini açıkladıkları günden başlayarak, sürekli olarak yeni mühendislik harikaları oluşturdular. Bunlardan biri olan Palmiye Adaları, Dubai denilince aklınıza ilk gelenlerden biridir.

Dünyanın herhangi bir bölgesini turizm merkezi haline getirmek için, Burj Khalifa, Dubai’deki Prenses Kulesi, Burj Al Arab, Dubai Creek Golf Kulübü ve diğerleri gibi çarpıcı binalar ve objeler yapıldı.

Fakat bunlardan daha etkileyici olarak bir şeyler yapılmalıydı. Bu sebeple yapay adalar oluşturuldu. Bu adalar; Dünya takımadaları, Evren takımadaları ve Palmiye Adaları’ndan oluşuyor.

Palmiye Adaları ve Dünya Takımadaları

Palmiye Adaları projesi, BAE hükümetinin sahibi olduğu Nakheel Properties şirketi tarafından yönetildi. İlk planlarda üç yapay ada vardı: Palm Jumeirah, Palm Deira ve Palm Jebel Ali. Fakat Palm Deira yeniden tasarlandı ve projeden ayrı olarak Deira Adası haline geldi.

Palm Jumeirah

Palm Jumeirah, Dubai’deki Jumeirah sahil şeridine yakın olan ve üstteki resmin sol altında bulunan adanın ismidir. Bu yapay ada, merkezindeki gövde ve 17 daldan oluşuyor. Çevresinde ise, 11 kilometre uzunluğunda oval adayı çevreleyen dalga engelleyici bir yapı bulunuyor. Ada toplamda 800 futbol sahası alanı büyüklüğündedir.

Ayrıca, dalgıçlar için ada içerisinde, 2 adet F-100 Süper Sabre jet uçakları batırılarak oluşturulan yapay bir resif bulunuyor.

Palm Jumeirah, ana karaya bağlantı için 300 metre uzunluğunda bir köprü kullanıyor. Bu köprüye geçişler su altı tünelleri ile gerçekleşiyor.

Palm Jumeirah’da İmza Villalar, Canal Cove Town Evleri ve Garden Evleri olmak üzere üç tip villa bulunmaktadır. Ayrıca ada üzerinde çeşitli oteller, restoranlar ve plajlar yer alıyor.

Palm Jebel Ali, Palmiye Adaları (Yarıda Kalan Adanın Görünümü)

Palm Jebel Ali

Palm Jumeirah’ın ağabeyi olarak tasarlanan Palm Jebel Ali, Jumeirah’dan yüzde 50 daha büyük olması gerekiyordu. Yapımı 2002 yılında başladı ve 2008 yılında tamamlanması gerekiyordu. Fakat 2008 yılında yaşanan kriz yüzünden beklemeye alınan projenin durumu halen belirsizliğini korumaya devam ediyor.

Projeye belli bir oranda başlanmış, hatta dalga engelleyici kısmı 2006 yılında yapılmıştır. Eğer proje tamamlanabilseydi 250.000 kişinin yaşayabileceği bir mühendislik harikası olacaktı.

Mühendisce