Patlıcan Tozu ile Gelen Büyük Keşif

Bursa Işıklar Askeri Lise’de eğitimini sürdüren 2 öğrenci projelerini üniversitelerle paylaştılar ve 3 üniversite bu projeyi destekleme kararı aldı. Yapmak istedikleri şey “patlıcan tozu” içeren süngerler olan 2 öğrenci, bu süngerleri denizlerdeki petrolü temizleme de kullanılabileceğini kanıtladılar.

Tübitak’ın liseler arası yarışmasında kendilerini gösteren öğrenciler geliştirdikleri süngerin benzerlerine oranla daha iyi olduğunu ve kendi ağırlığının 18 katı kadar petrol emebilme özelliği taşıdığını belirttiler. Ürün basit olarak yatak veya bulaşık süngerlerinin ,patlıcan tozu ile birleştirilmesiyle oluşturuluyor.

Tanker kazaları sonucu denizlerde oluşan kirliliği önlemek için kendi yarattıkları süngerler benzerlerine göre daha iyi ve ucuz bir çözüm sunmaktadır. Öğrenciler yaptıkları açıklamada; ” Bu tür kazalarda en çok kullanılan malzeme sorbent pedlerdir. Fakat bu pedlerin geri dönüşüm özelliği yoktur. Ve bizim geliştirdiğimiz süngere göre 2-3 kat daha pahalı. ” dediler. Sorben pedlerin çalışma düzeni , pedlerle emilen petrol makineler yardımıyla tekrar kazanılıyor. Böylece aşırı bir zarara girmeden temizleme işlemi sonuçlanıyor.

Son yıllardaki istatistiklere göre patlıcan üretiminde dünyada 3. sırada bulunan ülkemiz için önemli bir gelir yaratacaktır. Öğrenciler , “Biz projemizi teorik bir noktada bırakmadık. Bir serüvene çıktık. Bu serüven sonunda elle tutulabilir bir ürün elde ettik. Çalışma prensibi sorbent pedlerle aynı. Deniz yüzeyine attığımız süngerle toplanan petrolü geri kazanabiliyoruz.” diye konuştu.

Mühendisce