Pisa Kulesi Neden Eğridir

İtalya'nın en ünlü ve sembol yapılarından biri olan Pisa Kulesi hangi yıl ve nasıl yaptırılmıştır? Pisa Kulesi'nin eğri olmasının nedeni ve yıllar içerisindeki düzeltmeler nelerdir?

Pisa Kulesi, yapımına 12. yüzyılda başlanılan ve İtalya’nın Pisa şehrindeki katedralin arka bahçesinde bulunan çan kulesidir.

Kule, zemin ve temel problemleri sonucunda, yapısında oluşan eğrilik nedeniyle ün kazanmıştır. Yapının ağırlığını tam olarak destekleyemeyen yumuşak zemin nedeniyle 12. yüzyılda inşaatın başlangıcından kısa bir süre sonra eğilmeye başlamış ve 14. yüzyılda inşaatın tamamlanmasıyla eğrilik daha da artmıştır. 1990 yılında yapılan ölçümler sonucuna göre, eğrilik 5.5 dereceye kadar ulaşmış, bu yıldan sonra yapılan çeşitli iyileştirmeler sonucunda ise, kulenin eğriliği 4 derece getirilerek stabilize edilmiştir.

İtalyan şehir devletlerinden biri olan Pisa’nın katedral kompleksinin üçüncü ve son yapısı olarak başlanan kule, beyaz mermerden 56 metre yüksekliğinde tasarlanmış ve yapımı 199 yıl boyunca devam etmiştir.

Günümüzde Pisa Kulesi’nin yüksekliği, alçak tarafta yerden 55,8 metre, yüksek tarafta ise 56,7 metredir. Zeminden çan odasına giden 296 basamak vardır. Kulenin eğimini telafi etmek için  çan odasına çıkan ikiz spiral merdivenlerden yedinci kattaki kuzey merdiveninde iki basamak daha azdır.

Pisa Kulesi Tarihi

Pisa Kulesi’nin yapımına 9 Ağustos 1173’te kulenin temelleri atılmasıyla başlandı. 1178 yılında ikinci katın yapımına başlanmasıyla birlikte kule, eşit olmayan bir şekilde zemine batmaya başladı. Pisa Kulesi’nin zemine oturmaya başlamasının nedeni, zayıf zemin üzerine yerleştirilmiş olması ve 3 metre gibi zemine oranla son derece yetersiz derinlikteki temeliydi.

Kulenin sekiz katından üçünün tamamlanmasının ardından, Pisa Cumhuriyeti neredeyse sürekli olarak İtalyan şehir devletleri ile çatışmalara girdiği için yapımı yaklaşık bir asır boyunca durduruldu. Bu duraklama, zeminin oturması için zaman tanırken, yapının muhtemel erken çöküşünün de önüne geçmiş oldu.

1233 yılında yapımına tekrar başlanılan kulede, eğimi telafi etmek için mühendisler, bir tarafı diğerinden daha uzun olacak şekilde üst katların yapımına devam ettiler. Bu nedenle kule kavislidir.

Savaşların devam etmesi nedeniyle aralıklarla yapımı durdurulan Pisa Kulesi’nin yedinci katı 1319 yılında tamamlandı. Kulenin en üst katındaki çan odası ise, 1372’de eklendi.

Pisa Katedrali ve Pisa Kulesi

Yıllar içerisinde kulenin temeli, çimento harcı enjeksiyonu ve çeşitli takviye ve takviye türleriyle güçlendirildi. Fakat, 20. yüzyılın sonlarında yapılan ölçümlerde kulenin hala yılda 1,2 mm oranında çökmeye devam etmesi yüzünden tekrar stabilizasyon çalışmaları yürütüldü.

Eğimi düzeltmek için kulenin güneydeki temelinin altına girilerek buradaki toprağın bir bölümü alındı ve kulenin eğimi 44 cm azaltılarak 4,1 metreye kadar düşürüldü. Gerekli oturmanın gerçekleşmesinin ardından, Pisa Kulesi 2001 yılında tekrar ziyaretçilere açıldı.

Bunları Biliyor Musun