Portatif Köprü

Doğal afetler habersizce gelen can ve maddi kayıplara neden olan doğa olaylarıdır.Daha öncesinde hazırlıklı olmak her şeyi düşünmek gerekiyor.Bu kısımda yapılan Mühendislik çalışmaları da bulunmakta 5 dakikada tamamen açılabilen çelik konstrüksiyon prefabrik bir köprü hayal edin beklenmedik durumlarda hayatta kalan insanların kurtarılmasında kritik bir öneme sahip olacaktır.

Hiroşima Üniversitesi’nden Mühendisler, oldukça hafif ,dayanıklı ve hızlı kurulabilen akordiyon köprüsünü tanıttı. Dr. Ichiro Ario ve ekibi tarafından tasarlanan Mobile Bridge Version 4,0, Japon kağıt katlama sanatı origamiden ilham alınarak yapılmış bir mühendislik harikası.

Kullanılmadığı zaman makas gibi katlanıp bir kamyonete sığabilen oldukça hafif olan bu köprü ekstra bir kurulum bilgisi ve hesabı da gerektirmiyor.5 Dakikada açılbilen bu köprü vinç gibi pahalı ve ağır inşaat makinelerine de ihtiyaç duymuyor. bir nehir üzerine sadece 5 dakikada açılıp trafiğin akmasını sağlayabiliyor.21 metreye kadar uzayabilen köprü nehir akarsu gibi yapıların üzerinden kolaylıkla geçiş sağlayabiliyor.

Japon İnşaat Mühendisleri Topluluğunda tanıtılan köprü, Hongo Nehri üzerinde başarıyla kurularak, denemesi yapıldı. Üzerinde arabalar geçtiğinde statik açıdan hiç bir problem çıkarmadı.Köprü sadece doğal afetlerde değil mevcut köprülerin bakım onarımları yapılırken de kullanılabilir lokal bölgelerde belli günlerde oluşan trafik sıkışıklığına da çözüm getirmiş olan bu portatif yapı adından sıkça bahsettirecek gibi.

Video kurulum ve aracın bu köprü üzerinden nasıl geçtiğini de izleyebilirsiniz

Mühendisce