Programlanabilir Malzemenin Adı Exoskin

Programlanabilir malzeme üzerine dünyada en çok çalışan Mühendis ekipleri MIT de bulunuyor. Tangible Media Group’ta çalışan mühendis ve master öğrencisi Basheer Tome programlanabilir malzeme üzerinde çalışmalar yapmakta. Basheer Tome’un üzerinde çalıştığı ve ismini Exoskin olarak adlandırılan membran destekli mukavemetli malzeme, esneyebilen silikon keseciklerden oluşan bir malzemenin üstüne monte edilen katı silikonun, mozaik olarak tutturulmuş üçgenlerden oluşmasıyla meydana gelir. Hava keseleri kullanıcı kontrolünde şişiriliyor böylelikle Exoskin şeklini kullanıcının verdiği dokunma, iletişim, bilgi, gibi daha birçok veriye verdiği tepki ile değiştirebilmektedir.

Kafanızda somut bir şey belirmediğinin farkındayız aslında malzemenin sözel olarak anlatması zor bu yüzden konu içerisinde eklenen videolar kafanızdaki soru işaretlerini alacak

şimdi gelelim  Exoskin dizisine sahip kullanıcıların küçük tanecikli kontrol seviyelerini dengeleyebilmesine bu şeklide programlanabilir bir malzemede bulunan Kontrol ayrı ayrı hareket edebilen yada aettirilebilen hava keseciklerinin sayısına bağlıdır. video da izleyeceğini hava keseciklerinin her birinin ayrı ayrı farklı zamanlarda şekil değiştirebilir olmasını görmekteyiz aslında bu durum da her bir hava kesesine şişirmenin pnömatik bir sistemle olduğunu görüyoruz.

Mühendis Tome böyle bir araştırmanın sertlikle yumuşaklık, canlılıkla cansızlık arasındaki farklılığın, insan-bilgisayar etkileşimi ile ilgilenen mühendislerin sadece soyut sınırlamalara güvenmek yerine doğadaki malzemeleri kullanarak daha gelişmiş ve farklı arayüzlere sahip malzemeler üretilebileceğini umuyor. Fiziksel nesnelere insanlar tarafından kodlanarak yani yol gösterme uygulanarak onları kendi ihtiyaçlarımız için kullanmayı hayal etmek ve bu konuda çalışmaları okumak bile heyecan verici oluyor.