Renk Değiştiren Robotlar

George Whiteside, Woodford L.  ve Ann A. Flowers Üniversitesi’ ndeki Mühendisler, denizyıldızı ve mürekkep balığından esinlenerek silikon bazlı mühendislik harikası robotlar yapmayı başardılar.

Artık robotlar da bir birinden gizlenebilecek , Bilim kurgu filmlerini aratmayacak bir mühendislik çalışması robotlar ortam şartlarına göre kendi renklerini değiştirebilecek.Bu Teknolojiye ise Dinamik renklendirme adını verdiler.Peki ama bu robotlar hayatımızın neresınde yer alacak ve hangi işlerimizi kolaylaştıracak Bir kaç örnek vermek gerekirse ; kompleks cerrahi ameliyatlarda planlayıcı  ya da afetlerde sanal işaretleyici olarak kullanılabilecek

Projeyi hayata geçiren Mühendis Morin , Yumuşak robotlar üzerinde çalışmaya başladıklarında ahtapot ve mürekkep balığının kamuflaj yeteneğinden çok etkilendiklerini, açık uçlu mikro kanallar kullanarak dinamik renklendirmeyi kullanarak kamuflaj kabiliyetini kazandırdıklarını anlatıyor.

Mühendislik iç içe girmiş bir ağ gibi düşünülmesi gerekiyor eski bir icat yenilerine de ilham kaynağı olurken yeni icatlar için kolaylık da sağlıyor. Bu Projede de Silikon kalıpları 3D yazıcıda çıkartılması bize bunun örneğini göstermekte.Sonra bu kalıplara silikon dökülerek mikro kanallar yaratılarak tabaka tabaka yapılıyor.Daha sonrasında ise, renkli sıvılar kanallara verilerek robotun çevreye renk adaptasyonu sağlanabiliyor.

Bu mühendislik harikası Science Dergisi’nde de yayınlanarak tanıtımı yapılmıştı.