Robot Böcek

Önceki yazılarımızda sıkça bahsettiğimiz robot teknolojisi ve robot böceklere bir yenisini daha eklemek istedik. Mühendislerin üzerinde sıkça çalıştığı Robot böcek teknolojisi yeni bir üyesiyle karşımızda.

Robot hamam böceğinin engellere tırmandırılması oldukça zor. Bu zorluğu aşmak için Seul National Üniversitesi mühendisleri ile Berkeley Kaliforniya Üniversitesi Mühendisleri ortak bir çalışma  yaparak , sıçrayıp engellerin üzerinden rahatlıkla geçebilen bir robot böcek geliştirdiler. ilk olarak Stockholm’da bu ay gerçekleştirilen Uluslararası Robotik ve Otomasyon Konferansında karşımıza çıkan JumpRoACH (zıplayan hamam böceği) yine bu konferansta detaylı bir şekilde anlatıldı.

JumpRoACH adı verilen robot böcek 152 cm yi geçebilecek bir yüksekliğe sıçrayabiliyor, 60 gramlık bu robotun bu kadar yükseğe sıçraya bilmesi robot teknolojisinde oldukça etkileyici. Dash Robotics teknolojisinin mainboard yani ana gövdesini kullanan robot, 8 lateks bant ve elmas şeklinde iki eklemden oluşan bir mekanizmaya sahip.

Mühendisleri robot için her şeyi düşünmüşler desek yalan olmaz , engelin üzerinde atladıktan sonra tekrar kabuğunu düzelterek yeniden zıplamaya hazır hale gelebiliyor. Robot kanatlarını açarak, zıplamalar esnasında süzülebiliyor. bir çok robot için esin kaynağı olacak robotun mühendisler tarafından geliştirmeleri devam etmekte.

Son yıllarda robot teknolojisi hızla gelişmekte mühendisçe ekibi olarak bu gelişimin her safhasını sizlere sunmaktayız. Bu gelişmenin son varacağı noktayı kestirmek de oldukça zor ancak bu ivmeyle giderse insan gücünün yerini alabilecek düzeye erişmesi için çok da bir zaman yok diyebiliriz.

Aşağıda verilen video da anlattıklarımızın bir kısmını görebileceksiniz.