Robot Cerrah

Dünyanın gelişmiş tüm ülkelerinde Mühendislik bir çok alanla birlikte çalışmakta bunların başında ise sağlık sektörü gelmektedir.

Amerikada Mühendislerle birlikte çalışan tıpçılar kendi kendine yumuşak doku ameliyatı gerçekleştirebilen bir robot ürettiler. İnsan faktörü beraberinde hata yapma ihtimalini de arttırıyor. Sağlık gibi çok ciddi konularda ise bu tarz hataların geri telafisi maalesef bulunmuyor. Doktorların kendi yaşam standartlarına da oldukça dikkat etmeleri gerekiyor. bir cerrahın uyku düzeni strest düzeyi bir ameliyat sırasında oldukça önem arz etmekte. Çağımızda ise bu hataların önüne bir nebze de olsa geçilecek bir robot icat edildi.

Washington Children’s National Medical Merkezinden Doktorlar ;

Üretilen Robot iki üç yıl içinde apandist, öd kesesi gibi yumuşak doku ameliyatlarını başarıyla yapabilecek. Burada bir robotun yumuşak doku ameliyatı yapabileceğini, ve bu başarıyı robotun kendı kendine başardığı ve gerçek bir cerrahtan daha iyi performanslar göstereceğini biliyoruz,” dedi.

Bu Mühendislik harikasının adı Smart Tissue Autonomous Robot (STAR) olarak verildi. Yumuşak dokular ve iç organların ameliyatları oldukça zor olduğu biliniyor. gerek iç oragnların kayganlığı gerekse çalışılan bölgenin darlığı oldukça büyük bir problem oluşturuyordu. Robotumuzun bu denli başarılı olmasının sebepleri arasında üzerinde bulundurduğu 360 derece kamera ve IR dalga boyu kabiliyetine sahip olması yer alıyor. yani bir insan gözünden çok daha iyi görebiliyor.

robot yakın kızıl ötesi ışık kullanarak hassaslıkla etiketleri görerek hedefleme yapabiliyor. Bu sayede , dokuyu dikmesi, hassas bir şekilde cerrahi bir kesik atması bilindik cerrahi prosedürleri gerçekleştirmesi sağlanıyor. 4 domuzla yapılan deney sonucunu bir cerrahi operasyonla kıyaslandığında karşımıza Robotun bir ölçekte daha iyi çalıştığı, hatta sütürlere boşluk yaratmada ve bağırsakları onarmada daha az sızıntı ile ameliyatı sonlandırdığı belirtiliyor.

Robotun tek dez avantajı bir doktorun 10 dk da bitirdiği bir ameliyatı yaklasık 50 dk da bitirmesi. Aslında bu mühendislik teknolojisinin amacı ameliyatları kendi başına gerçekleştirmek yerine doktorlara daha fala yardımcı olması .