Robot Sinek ; “RoboBee”

Harvard’dan Mühendisler tarafından geliştirilen robot sinek- RoboBee inanılmaz bir şekilde dinlenmek için normal sinekler gibi bir yüzeye tutunarak durabiliyor, Bu sayede güç ve enerji tasarrufu yapıyor. 2012’de geliştirilmeye başlatılan ataç büyüklüğündeki RoboBee’lerden oluşan robot sinek ordularının arama kurtarma görevleri , mahsüllerin gözlemlenmesi ve hatta casusluk için kullanılması bile mümkün.

Uzun süreli havada kalma ve kendi gücünü koruma özellikleri drone ve iha lar için oldukça büyük bir önem sağlamakta. RoboBee’ler lazer kesim karbon fiber tabakalardan oluşturuluyor . Tüm mekanizma inanılmaz bir hafiflikte 13,4 mg ve toplam ağırlığı 100 mg civarında olan mikrorobot , bir sinek boyutunda ve ağılığında , Mühendislik harikas İncecik tüy gibi hafif olan kanatlarını çırpması için piezoelektrik aktüatörler kullanılıyor. Uçmak için ise son derece şaşırtıcı bir şekilde kanatlarının saniyede 120 kez çırpıyor. Bütün bu mühendislik teknolojisinin yanında tek dezavantajı gücünü dışarıdan bir tel yardımıyla alması.

Bu mikrobotun  icadı sırasında doğadaki sineklerden ilham alındığını söylemiştik. doğada böcekler kondukları yerde yapışması için bir salgı üretildiği tespit edilmiş ancak bunun robot için uygun olmayacağı kanısına varılmıştı. Ayrıca robobee konduğu yerden kalkması için de büyük bir güç harcaması gerekiyordu.Bütün bu sorunların çözümünde akla statik elektriklenme yöntemi geldi. Bir balonu saçınıza sürttüğünüzde oluşan bu statik elektriklenme ile robobee nesnelerin üzerinde tutunabilmekte.

Elektrot plaster ve köpük kullanılarak darbeyi süspanse edebilecek şekilde mikro robota tutturdular. Elektrota yük verildiğinde robobee, ağaç ve yaprak dahil çeşitli yüzeyler askıda kalabiliyor. Robobee uçarken kullandığı enerjinin 1000 de 1 ni harcayarak bu işlemi gerçekleştiriyor. Elbette ki yüzeyden ayrılması için de bu elektiriğin kesilmesi yeterli oluyor.