Robot Tanrıça: Jia Jia

Geçtiğimiz hafta Çin’in Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ndeki araştırmacılar uzun süredir üzerinden çalıştıkları robotu tanıttılar. Fakat diğer robotlardan farklıydı ve bu yüzden akılda kalıcı bir isim olarak Jia Jia denildi. Jia Jia‘nın en büyük özelliği gerçek bir kadın gibi görünmesi ve öyle davranması. Tanıtımında bahsedilirken güzelliğinden dolayı bir de ünvan elde eden Jia Jia artık robot tanrıça olarak anılıyor.

Üzerinden çalışan ekip Jia Jia‘nın dizaynının ve tamamlanmasının 3 yıl sürdüğünü söyledi. Dizayn içeriği, gerçek insan yüzüne en yakın şekilde esnek plastik bir yüz, uzun kahverengi saçlar,hareket edebilen kollar ve doğal bir şekilde hareket edebilen gözler.

Geliştirici ekibin direktörü Chen Xiaoping, dizayn aşamasında en büyük önemi Jia Jia’nın gözlerine verdiklerini ve konuşması sırasında dudaklarında senkronize çalışabilmesi için büyük çaba sarfettiklerini söyledi.

Konuşmasında “Herkese merhaba. Ben Jia Jia” diyen robot tanıtıma gelen kalabalık tarafından büyük beğeni topladı. Altın bir elbise giyen Jia Jia kendisini geliştiren ekibin başındaki Chen’e Lord olarak hitap ederken, fotoğrafını çeken medya mensuplarına yüzünün şişman çıkmaması için yakından çekmemeleri uyarısında bulundu.

Mühendisce