Robotik Yılan: Eelume

Kongsberg Maritime ve Satoil araştırma, geliştirme ve entegrasyon firmaları, Eelume adı verilen yeni nesil bir robotik yılan yapmak için bir araya geldi.

Tanıtım videolarında kabuslarınızın yılanı olarak da adlandırdıkları Eelume insan bedeninin dayanamayacağı koşullarda kullanılmak üzere icat edilmiştir. Görünüşü her ne kadar korkutucu olsa da , sektöre kazandırdıkları bakımından bir çok kişinin sırtından yükünü almışa benziyor.

Üzerinde 1 adet su altı kamerası da bulunduran Eelume , ağır ve pahalı aletlerle yapılan işlerin hızlı ve daha ucuz bir şekilde hallolmasını sağlamaktadır. Tıpkı bir yılan gibi hareket edebilmesini sağlayan çok parçalı gövdesinden dolayı girilmesi çok zor diye ifade edilen yerlere bile kolaylıkla girebilmektedir. Ayrıca yapabildiği işlere su altındaki tehlikeli elektrik işlerini de eklediklerini söylüyorlar. Gövdesinin bittiği yerde bulunan bir güç ünitesi bulunduran Eelume su altında tamamen bağımsız bir şekilde hareket edebilmektedir. İleri ki geliştirmelerle bu güç ünitesinin ve kablolu yapısının tamamen kablosuz bir hale dönüştürüleceği söylenmektedir. Kısaca kullanım yerlerini söyleyecek olursak; okyanustaki petrol kuyuları , su altı kaynak işlerinin yürütüldüğü tersaneler vb.

Norveç Üniversitesi’nin üretiminde büyük rol oynadığı Eelume ilerleyen günlerde piyasaya sunulacaktır.

Mühendisce.com