Sahra Çölü’ne 37 Yıl Sonra Kar Yağdı

Sahra Çölü’nün geçidi olarak bilinen Cezayir’in Ain Sefra kasabasına 37 yıl aradan sonra ilk kez kar yağdı.

Sahra Çölü’nün Cezayir’deki bölümünde bulunan Ain Sefra kasabasında 1979’dan beri ilk kez kar yağışı görüldü. Ain Sefra bölgede çölün geçidi olarak bilinmektedir. NASA’nın Landsat 7 uydusu, 19 Aralık’a bu şehrin üzerinde uçtuğu için inanılmaz görüntüleri yakalamayı başardı. Fotoğraf, Fas ve Cezayir sınırının yakınında, Bouarfa’nın güneyinde ve Ain Sefra’nın güneybatısında kalan bir alanı göstermektedir.

NASA’nın Yayımladığı Son 4 Yılda Bölgenin Uydudan Çekilmiş Fotoğrafları

Haberin NASA tarafından yayımlanmasıyla birlikte, bu nadir gerçekleşen hava olayı uluslararası ilgi görmeye başladı. Bununla birlikte, NASA, okuyuculara Afrika’da karın aşırı nadir olmadığını hatırlatıyor. Tanzanya’daki Kilimanjaro dağında genellikle kar yağar. Hatta Güney Afrika’da turistler için kayak pistleri bile bulunuyor.

Fotoğrafçı Karim Bouchetata, Sahra’nın kumulunun hafif karla parıldayan bazı görüntülerini çekerek, paylaşımda bulundu.

Karim Bouchetata

Dünyanın en büyük sıcak çölü olan Sahra, yaz aylarında 49 Celsius derece sıcaklığın üzerine çıkabilir. Çöl, Cezayir, Çad, Mısır, Libya, Fas ve Sudan da dahil olmak üzere Kuzey Afrika’nın büyük bir bölümünde  9.4 milyon kilometrekarelik bir alanı kapsıyor.

Ain Sefra yerleşkesi, Atlas Dağları’nın kıyısında 1.078 metre yükseklikte bulunur. NASA karın görünümü ve nadirliği hakkında şu açıklamayı yaptı:

Yazın sıcaklıkların ortalama 37 ° C ve kışın sıcaklıkların tek basamaklı dereceler seviyesinde olduğu bir bölgede kar yağdı. Bu gibi nem, sadece birkaç santimetre yağışın bir yıl içinde düştüğü göz önüne alındığında son derece nadir rastlanabilir bir durum.

Mühendisce