Sanal Gerçeklik Nedir? Hangi Alanlarda ve Nasıl Kullanılır?

Mühendislerin Hayatında Sanal Gerçekliğin Oynadığı Önemli Rol

Sanal gerçeklik uzun süredir ileri teknolojilerin ön saflarında yer alıyor. Sanal gerçeklik bir video oyunu oynamak için harika ama normal hayatımızda sanal gerçeklik nasıl kullanılıyor ?

Sanal gerçeklik veya VR, artırılmış gerçeklik (AR) ve karışık gerçeklik (MR) ile birlikte, çeşitli endüstrilerde kullanımları son dönemlerde video oyunlarından sanata ve hatta mühendisliğe daha belirgin hale geliyor.  Daha yaygın sanal gerçeklik VR cihazları ve platformları Oculus Rift ve PlayStation gibi teknolojilerin içerisine adapte edilmesine yardımcı oluyor. Bununla birlikte, bu alternatif gerçeklik alanlarını kullanmanın sadece belirli bir donanım veya yazılımın işlevlerinde durmadığını anlamak önemlidir.

Sanal gerçekliğin mühendislik alanında giderek artan bir varlığı söz konusu. Özellikle otomotiv tasarım alanında VR, otomobil modellerini kalıplamak ve şekillendirmek için kullanılabilir, hatta ergonominin ve hissin istenen şekilde olduğundan emin olmak için nihai bir araba ile etkileşime girebilir. Mühendislik içindeki AR, VR ve MR teknolojisi uygulamalarını anlamak için öncelikle yeteneklerine bir göz atmamız gerekir.

VR, AR ve MR nedir?

Sanal gerçeklik heyecan verici , sürükleyici bir teknolojidir. Gördüklerinize inanmakta zorLanıyorsunuz ve tamamen bilgisayar odaklı ve bilgisayar tarafından oluşturulan bir manzara içindesiniz. Artırılmış gerçeklik bir adım geri gider ve gerçek hayattaki öğeleri karıştırır. Karma gerçeklik, VR veya AR’deki dijital alan ile gerçek dünya arasında bir bağlantı kurar. Örneğin, MR, AR gözlüklerimize bakmanıza ve önünüze uçan sanal bir kadranı değiştirmenize izin verecek ve daha sonra odadaki ışığı değiştirecektir. VR tamamen sanaldır, AR sanal ve fizikseldir ve MR sanal ve fiziksel olanı bir birine bağlar.

Artık bu teknolojilerin temellerini , hem dijital hem de fiziksel çevremizdeki dünyaya nasıl uygulandıklarını anladığımıza göre, mühendislerin yaşamını ve çalışmalarını nasıl etkileyebilecekleriyle bağlantı kurmaya başlayabiliriz.

Sanal Gerçeklik (VR)  için mühendislik uygulamaları

Tasarım açısından mühendislik günümüzdeki teknolojik gelişmelerden önce iki boyutlu bir sistem üzerine kuruluydu. Tasarımlar, kağıt üzerinde elle doğru bir şekilde temsil edebileceğiniz ve tasvir edebileceğiniz şeylerle sınırlıydı. CAD ( Computer aided design – Bilgisayar destekli çizim programları )ile, mühendislerin daha karmaşık şeyler tasarlama yeteneği ön plana çıktı. 3D baskı ile, prototip aşaması tasarımı da kısaltılmıştır. Bununla birlikte, ek üretim veya 3D baskı, tasarım süreci açısından hızlı bir süreç değildi. Parçaların ek üretim montajları ve hatta tam tasarımlar mühendisler için karmaşık ve zaman alıcı olabilir. CAD’de birkaç tıklama yapmak, kulaklık takmak ve tasarımınızı önünüzde görüntülemek çok daha kolay olmaz mıydı ? Sanal gerçeklik tam da bunu mühendislere sunmaktaydı.

Bilgisayar Destekli Tasarım yazılımı bugün mühendislerin bir bileşeni, montajı veya tasarımı gerçek hayattaki gibi görünen bir alanda anında görselleştirmelerine yardımcı olabilir. Modern CAD çözümlerinin inanılmaz render teknolojisi yardımcı olsa da, bir nesneyle sahte fiziksel olarak etkileşime girebilmek bir sonraki adımdır (elbette katkı maddesi üretmeden önce). VR sonuçta tasarımın tasarım sürecinde olması gerekenden daha ileri gitme olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir. Yani, hızlı, basit ve kolay kontrollü tasarım doğrulamasına imkan sunar.

Çoğu büyük CAD yazılım sağlayıcısı araçlarında VR bağlantıları sunmaktadır. Autodesk 3DS Max gibi oluşturma programları, tasarımlarınızın birkaç tıklamayla VR’de görüntülenmesini sağlar.

VR & AR tasarım güvenliğini ve montajı nasıl kolaylaştırabilir?

General Motors gibi şirketler, araçlarındaki güvenlik odaklı parçaların tasarımını iyileştirmek için artırılmış gerçekliği kullanıyorlar. Üretken tasarım gibi simülasyon tabanlı CAD araçlarının yanı sıra, artırılmış gerçeklik, GM mühendislerinin parçaları üzerinde çarpışma sahneleri veya darbe yükleri oluşturmalarına izin vererek, tasarımlarının güvenliğini nereden artırmaları gerektiğini veya temel otomobil bileşenlerini yeniden konumlandırmaları gerekiyorsa onlara fikir verir.

Montaj cephesinde, Boeing gibi birçok üretici AR ve VR eğitim ortamlarını kullanarak üretim personeline eğitim veriyor. Bu ortamlar mühendislerin büyük ve hantal parçaları kolaylıkla değiştirebilmelerini sağlar.

Kalite güvence cephesinde, artırılmış gerçeklik, kalite süpervizörlerinin, komple montajların veya parçaların bir görüntüsünü önlerindeki gerçek hayat kısmına indirgemek için AR kullanmasına olanak tanır. Bu, orijinal tasarım dosyalarına geri başvurmanın ve seçeneklerin hızlı bir şekilde kontrol etmenin en etkili yoludur.

Sanal Gerçeklikte mühendisliğin geleceğini şekillendirme potansiyeli

Günün sonunda, mühendislik tasarımı ve validasyon alanındaki sanal gerçeklik, genel mühendislik benimsenmesini bekleyen yeni bir teknolojidir. Büyük şirketler teknolojilerini mümkün olan yerlerde uygularken, AR ve VR’nin modern tasarım mühendisinin iş akışındaki en pratik kullanım alanlarına yer edindiğini görmek için hala zaman ve kullanım senaryolarına ihtiyacımız var gibi gözükmektedir.

Makine mühendisleri için VR kullanımına bir kapanış çağrısı yapılacak olursa. Bir arkadaşınız veya aile üyeniz parmaklarınızın ucunda bir VR kulaklığınız olduğunda işte ne yaptığınızı göstermenin ne kadar kolay olacağını düşünün. Sadece kulaklığı açın ve modelinizle veya tasarımınızla etkileşim kurmalarına izin verin. Onları sıkıcı bir CAD modeline bakmak yerine, VR’deki tasarımınızı göstermek herkesin yaptığınız işi anlama da bir üst seviyeye taşıyor.

Çoğu makine mühendisi için, HVAC sisteminin bir parçası ya da bir traktör için bileşen gibi bir şey tasarlayabiliriz, her ikisi de doğal olarak havalı şeyler değildir. Ancak, bu tasarımları sanal gerçeklik ile sunarsanız, mühendislik şimdi en havalı mesleklerden biri haline geliyor. VR’yi bir STEM ve mühendislik motivasyon aracı olarak kullanmak başka bir harika kullanım alanı olarak karşımıza çıkıyor.

Günün sonunda, mühendislik ve tasarım süreci giderek simülasyon, son teknoloji araçlar ve son teknoloji görselleştirme yeteneklerine dayanmaktadır. 2020’de tasarım, 2010’da olduğundan çok daha farklı görünüyor. 2010’da tasarım, 2000’de tasarımdan çok farklı göründüğü gibi.