Segregasyon ve Yapılması Gerekenler

Segregasyon Nedir ? Segregasyon Nedenleri ve Önleme Yöntemleri Nelerdir ?

Betonda segregasyon, betonun içindeki bileşenlerin ayrışmasına denir. İyi bir betonda tüm agregalar tamamen kum ve çimento hamuru ile kaplanmış ve homojen bir yapıda olmalıdır.

Taşıma ve döküm işlemi sırasında oluşan sarsıntı ve titreşimlerden ötürü çimento hamuru ve kum, iri agregalardan ayrışabilir. Eğer beton taşıma sırasında ayrışırsa, boşaltılma işlemi yapılmadan önce tekrar karıştırılıp homojen haline getirilmelidir. Fakat tüm bu işlemlerde süre uzar ise, dökülmesi için gereken maksimum süre aşıldığında bu beton kullanılmalıdır.

Betonda Segregasyon Nedenleri 

  1. Yüksek Su-Çimento oranı. Bu durum şantiyelerde vasıfsız işçiler tarafından yapılan karışımlarda ortaya çıkmaktadır.
  2. Aşırı titreşim veren vibratörlerin gereğinden fazla kullanımı. Agrega dibe çöker, çimento hamuru yukarıda kalır.
  3. Beton döküm işlemi yüksekten yapıldığında, beton ayrışır ve segregasyon oluşur.
  4. Agrega şekli ve maksimum boyuttan yüksek agrega kullanımı

Betonda Segregasyonu Önleme Yöntemleri

Beton dökülecek yerin yüksekliği 1.5 metreden fazlaysa, geçici eğimler oluşturularak betonun çarpma hızı düşürülmelidir.  Eğim açısı 1:2 veya 1:3 oranlarında olmalıdır ki pürüzsüz bir şekilde yerleşebilsin. Eğimli yüzeye üst taraftan az miktarda su dökerek betonun inişini kolaylaştırabilirsiniz. Fakat bunu sürekli akan bir su olarak değil, çimento hamurunun yapışmayacağı kadar su kullanmakta fayda var.

Derin temeller ve 1 metre kalınlığından fazla bölümlerde her zaman segregasyon olma olasılığı bulunmaktadır. Bu gibi alanlarda segregasyon görünmeyen yani toprağın altında kalacak bölümlerde olabilir. Bu tip segregasyon anca ileri seviye tekniklerle (ultrasonik) tespit edilebilir. Eğer ki böyle bir durum ile karşılaştıysanız, bazı özel kimyasal karışımlar zemine uygulanarak sorununuz düzeltilebilir. Bu işlem yapıldıktan sonra testler ile mukavemet testi yapılarak güvenli sonuçlara ulaşılabilir.

Mühendisce

(Kaynak gösterilmeden başka yerlerde kullanılamaz.)