Ses Dalgaları ile Alev Söndürebilen Cihaz

İki mühendislik öğrencisi, sadece ses dalgalarını kullanarak alevleri söndürebilen yeni nesil bir yangın söndürücü icat etti.

George Mason Üniversitesi’nden iki mühendis öğrenci, bas sesi ile yangın söndürme fikrine dayanarak,  alışılmadık bir yangın söndürücü geliştirdi. Klasik söndürücülerin kimyasal bileşikleriyle karşılaştırıldığında, oldukça temiz bir yol ile bunu gerçekleştirdiklerini söylemek gerekir.

Bu projeyi gerçekleştiren mühendislik öğrencileri Seth Robertson ve Viet Tran, kapsamlı bir araştırma ve prototipleme çalışmalarından sonra, yangınları kontrol altına almak için yıkıcı olmayan bir yol buldu. Yenilikleri henüz yalnızca küçük yangınlarda işe yarasa da, yöntem mükemmel şekilde çalışıyor.

Bir yangını söndürmek için ses dalgaları kullanma düşüncesi yeni değil. DARPA, bu fikri öncesinde test etti. Fakat, Tran ve Robertson bu düşünceyi pratik bir cihaz haline getiren ilk kişilerdir.

Geliştirilen Bu Cihaz Nasıl Çalışıyor ?

Temelde bu genç mühendislerin geliştirdiği cihaz, ses dalgalarını yaymak yerine belirli bir noktada odaklıyor. Her şeyden önce, ses dalgaları hem oksijeni hem de yanan malzemeyi manipüle etme yeteneğine sahiptir. Bu ikisi ayrılırsa, yangın sonlanır. Tabi ki bunu anlayana kadar bir çok başarısız deneme oldu.

Tran ve Robertson, ilk önce farklı frekansları test ederek, yüksek ton seslerin alevlerde etkisiz olduğunu saptadılar. Yaptıkları diğer denemelerin ardından, 30 ile 60 Hz arasındaki düşük frekanslı bas seslerin alevlerin üzerindeki söndürme etkisini fark ettiler.

Cihaz, sesi odaklamaya yönelik bir amplifikatör ve bir karton kolimatörden oluşuyor. Tasarlanan son prototip, 9 kilogram ağırlığında ve yapım maliyeti 600 dolar.