Shell Ultra Verimli Aracını Tanıttı

Shell’in şehir için konsept arabası , Shell madeni yağlar mühendislerinin işbirliği ile , aralarında ayrıca Honda eski F1 yöneticisi Osamu Goto ve efsane F1 arabalarının tasarımcısı Gordon Murray’in de bulunduğu bir ekip tarafından, başlangıçta  “Proje M” ismiyle adlandırılan bir projeydi. Şimdi ise oluşturma aşamasının bittiği söyleniyor.

Çalışan mühendislerin daha önceki açıklamalarında söyledikleri gibi, bu proje tanıtım amacıyla sıfırdan yola çıkılmıştır. Çok büyük verim kazanımaları elde etmek amacıyla aracın gövdesi , motor dizaynı ve yağlar hepsi birlikte üretildiler . Bu yüzden bu kadar iyi bir sonuca ulaşılabildi.

Shell‘e göre , eğer ki üzerinde çalıştıkları bu konsept araba tam üretime geçebilirse, normal bir küçük aile tipi aracın üretim ve çalıştırılma aşamasında harcanan enerjinin yarısı bir enerjiyle bu başarılacaktır.

Shell konsept arabası iç görünüşü

2010 yılında Gordon Murray’in dizaynıyla üretilen T25 modeli arabalara dayanılarak söylenebilecek bilgilere göre ,aracın ağırlığı 550 kg , bütün malzemeleri az enerji ile üretilmiş ve daha az karbondioksit salımı gerçekleştirecektir. Arabanın parçalarının tamamen 3D yazıcılarla oluşturulduğu ve geri dönüştürülmüş karbon fiber ile normal geleneksel bir çelik arabaya göre çeyrek fiyatta üretileceği belirtiliyor.

Gerçekleştirilen bağımsız testlere göre İngiltere’de mevcut tipik bir şehir arabası ile karşılaştırıldığında araba, tüm yaşam döngüsü boyunca birincil enerji kullanımında % 34 azalma meydana geliyor. Örnek test sonuçlarına göre, kararlı durumda 70 km/saat hızla gidilen her 107 milde 1 galon benzin tüketimi vardır. NEDC’in yaptığı testlerde emisyonu tipik bir benzinli şehir arabasının %28 ve hibrit arabanın %32 daha azı bir sonuç vermiştir.

Shell kendi yağ üzerine yaptığı testlerde yer alan mühendislerinin Karbondioksit salımının azalması için önemli bir role sahip olduğunu kanıtladığını düşünmektedir.

Mühendisce.com