Siber Saldırılar İçin Önlem

Son dönemde siber güvenlik alanındaki çalışmalarıyla dikkati çeken Savunma Teknolojileri ve Mühendislik AŞ (STM), bu alanda bir ilke imza atmaya hazırlanıyor. STM, bu kapsamda, Ankara’da, dünyada sadece birkaç ülkede bulunan ve yeni nesil siber güvenlik merkezi olarak nitelenen Siber Füzyon Merkezi kuracak. STM’nin Bu ay faaliyete geçireceği merkez sayesinde, artık sadece bilinen siber tehditler değil, henüz ortaya çıkartılmamış, gelişmiş karmaşık metotlar kullanan yeni tehditler de saldırıdan önce tespit edilebilecek ve önlem alınabilecek.

Son yıllar Ülkemize karşı yapılan siber saldırı sayısı oldukça arttı. Bu durum başta devletimiz olmak üzere tüm alt kurum ve özel şirketlerin bir numaralı sorunu haline geldi. Bu duruma dur diyecek bir güç arayışına giren herkes yetkin mühendisler yada yazılımcılarla anlaşmaya başladı. Devletin adımı ise daha farklı oluyor Siber füzyon merkezi adı altında tüm devlet kurumlarına karşı yapılacak kompleks saldırıları dahi önleyebilecek bir tesis.

Böyle bir merkezin ne kadar işe yarayacağı buraya mühendis yazılımcı gibi yetkin kişilerin nereden getirileceği veya nasıl yetiştirileceği konusunda ayrıntılı bilgileri zamanla burada Muhendisce.com ekibi olarak burada paylaşacağız. ilk olarak 2016 nın mart ayında duyuruları yapılan merkezin bu ay (nisan 2016) içinde açılması öngörülüyor. merkez Yapay zeka sistemine sahip olması da söz konusu.