3D Yazıcı: Örümcek-Bot

ABD’li araştırmacılar 3D yazıcıya sahip Örümcek-Bot’ların bir prototipini tanıttılar. Bu örümcekler birlikte çalışıp karmaşık yapıya sahip yapıları ve yüzeyleri daha iyi bir şekilde aktarmaktadır.

Siemens Teknoloji’nin Princeton kampüsündeki bir ekip tarafından tasarlanan robot ,otonom mobil üretim tekniklerinin sonuncusu durumundadır. Ayrıca Siemens bu üretim tekniğinin ilerleyen zamanlarda uçaklardan gemiye kadar her türlü şeyin üretiminde başrol oynayacağını düşünmektedir.

Neredeyse geliştirme ve yapım aşamasında tamamı ile şirket bünyesinden dışarı çıkılmamış ve Siemens’ NX PLM yazılımının modifiye bir versiyonuyla desteklenmiştir.  Her bir örümcek geleneksel 3D yazıcılarda bulunan benzer bir ekstruder ile donatılmıştır. Bu yazıcılar mısır nişastası ve şeker kamışından oluşan bir bileşim olan polilaktik asit ile yazdırmayı sağlar.

Ayrıca her bir robot üzerinde yerleştrilmiş kamera ve yakın çevresini hızlı bir şekilde değerlendirmesini sağlayan lazer tarayıcı bulundurmaktadır.  Örümcek-Bot’lar algoritmaları sayesinde birlikte çalışıp çoklu görev yerine getirebiliyorlar. Bir yüzeyi veya obje taranırken her bir örümcekten gelen bilgiler toplanıp işlenerek tam bir görüntü elde ediliyor.

Belki de en önemli özelliklerinden biri de örümcekler her zaman nerede olduklarını biliyorlar ve eğer ki batarya seviyesinde bir düşüş yaşanırsa gittikleri şekilde geri dönerek güvenliklerini sağlayabiliyorlar.