Şişirilebilir Beton Kubbe

Avusturyalı mühendisler yenilikçi ve daha kolay bir beton yapı inşa etme yöntemi geliştirdiler.

Beton yapılar inşa etmenin tamamen yeni ve yaratıcı bir yöntemi geliştirildi. Viyana Teknoloji Üniversitesi’ndeki mühendisler, hava yastığıyla betonu şişirerek, bir kubbe haline getirebiliyorlar.

Beton veya taştan yapılmış büyük kubbelerin artık pek inşa edildiğini göremezsiniz. Bunun nedeni, yapılarının büyük, pahalı destek yapıları gerektirmesinden kaynaklanıyor. Viyana Teknoloji Üniversitesi’nde, hiçbir ahşap yapı gerektirmeyen tamamen yeni bir inşaat yöntemi geliştirildi: beton zemin üzerinde plaka halinde sertleşmesi bekleniyor. Ardından plakanın altındaki bir hava yastığı şişiriliyor ve betonun bükülmesiyle bir kabuk oluşturuluyor. Bu şekilde devasa büyüklükte salonlar bile inşa edilebilir.

Nasıl Yapılır ?

İlk başta, standart beton kullanılarak düz bir döşeme yapılır. Döşeme birkaç bölümden oluşur. Bu bölümler arasında kama şeklinde boşluklar bırakılmıştır, böylece yapılar büküldüğünde parçaları birbirine mükemmel şekilde oturur.

Döşeme sertleştirildiğinde, betonun altında bulunan hava yastığı şişirilir. Yastık, birbirine kaynak yapılmış iki plastik tabakadan oluşur. Aynı zamanda, beton bölümlerin etrafında bir çelik kablo sıkıştırılarak beton merkezi kaldırılır ve dışarıdan itilir. Tüm beton parçaların mükemmel eşzamanlılıkla hareket etmesini sağlamak için, metal kirişlerle bağlanırlar. Deneyde kullanılan kubbenin yüksekliği 2.90 metreydi. Ve bu yapı 2 saatlik süreç sonunda tamamlandı.

Araştırma ekibinde yer alan Johann Kollegger beton ile ilgili olarak şunları söyledi:

Beton büküldüğünde pek çok küçük çatlak ortaya çıkar – ancak bu kabuğun kararlılığı için bir problem oluşturmaz. Bu durumu en iyi antik taş kemerlerde görebiliriz. Eğer şekil doğruysa, her taş diğerlerini yerinde tutar ve yapı sabit kalır. Bu yapı, geleneksel bir şekilde inşa edilmiş bir beton yapıkadar istikrarlıdır.

 

Mühendisce