Solidworks ile Tasarım ve Analiz

kısa kısa bilgi vermeye çalıştığımız Mühendislik programları yazılarımıza bir yenisini daha ekleyelim solidworks..

 Fransız Dassault System‘e ait olan özellikle makine mühendisleri tarafından piyasada sıkça kullanılan, iki ve üç boyutlu tasarım yapma olanağı sağlayan bir programdır. yapılan tasarımların montajını yapılabilen, bu doğrultuda çizilen parçaya belirli özellikler (Çelik, Alüminyum vb.) eklenip estetik açıdan da farklılıklar çıkartabilen oldukça esnek bir program olan solidworks , Bütün bu işlemlerin ardından  analiz yapıp değerlendiren ve simülasyon yapıp hareketlerini inceleme özelliklerine de sahiptir. Kullanım alanı oldukça fazladır.

Türkiye’de kullanımı da oldukça yaygın olan program hakkında Türkçe kaynaklar bulmak da oldukça kolaydır. Bu özellikleri sayesinde piyasada ileride değineceğimiz rakiplerine Türk piyasasında açık ara fark atmıştır.

Ülkemizde mühendislik alanında mezun sayısı oldukça artmak her ilde fabrika gibi 3 – 4 adı üniversite olan kurumlar açılmaktadır. Bu üniversitelerden mezun olan mühendislerin de piyasa bilgisi oldukça zayıf olduğu için maaşların hakedilen düzeylere çıkamaması bizim gibi az gelişmiş ülkelerde sıkça karşılaşılan sorunlar arasında yerini alıyor. İşte burada kendinizi ispat edebileceğiniz programları bilmeniz bir farklılık oluşturmanız gerekmekte. Biz mühendisçe ekibi olarak zeminini oluşturmaya çalıştığımız forum kısmımızda bu konuları enine boyuna masaya yatıracağız ve programları öğrenebilmeniz açısından gerekli bilgileri paylaşacağız.  Bu süreç doğrultusunda sizi iş başvurularında bir adım öne çıkaracak programların arasında Solidworks’ü de saymak gerekir.