Sporcu Sağlığını Korumak için Geliştirilen Başlık

Soğuk hava ile ilgili hastalıklarla mücadele eden sporcuların riskini azaltmak için yeni bir başlık geliştirildi.

Araştırmacılar, kışın göğüs enfeksiyonlarına yakalanan sporcuların riskini azaltmak için vücuda girmeden önce oksijeni ısıtan akıllı başlık geliştirdiler.

Nottingham Trent Üniversitesi ve Alman gelişmiş örgü makinesi üreticisi Stoll GmBH soğukta egzersiz yaparken artan enfeksiyon riskine maruz kalabilecek koşucu ve kayakçılara yardımcı olmak için bir prototip oluşturdu.

Teknoloji, burun ve ağız üzerinde, elektrik akımı ile yüklendiğinde ısı yayan elektrik iletkenliği bulunan iplik parçasında bulunur. Elektrik artı ve eksi kutup içeren başlığın arkasındaki şarj edilebilir bir pile bağlıdır.

Elektrik yükü çok düşük olduğu için kullanan kişi tarafından hissedilemez. Fakat pil takıldığında güç başlar. Ve nefes aldığımız ağız ve burun çevresi ısınır.

Nottingham Trent Üniversitesi Sanat ve Tasarım Okulu’ndaki Gelişmiş Tekstil Araştırma Grubu’nun lideri Profesör Tilak Dias yaptığı açıklamada, “Bu başlık, akıllı tekstillere yönelik ortak araştırmalar yoluyla elde edilebilecek nesnelerin sadece başlangıcıdır. Ve buz dağının görünen kısmıdır. İnsan derisinin hissedemeyeceği kadar küçük olan elektrik iletken iplikler kullanarak, sporcunun sadece sıcak hava solumasını sağlıyor. Geliştirilen bu başlık, akıllı tekstillerin insan hayatını iyileştirmek için nasıl kullanıldığına iyi bir örnek. Isıtabilen tekstillerin uygulanmasıyla, soğuk hava ile ilgili hastalıklarla mücadele eden sporcuların riskini azaltmak yardımcı olabiliriz.” dedi.

Maske tamamen yıkanabilir bir yapıya sahip ve yıkanmaya karşı diğer kumaşlara benzer davranıyor. Daha rahat bir uyum için 3D yazıcılarla kişiye uygun olarak örme özelliğine sahiptir. Ayrıca akıllı başlık pasif görüş için üzerinde yansıtıcı çizgiler bulunduruyor.

Mühendisce