Su Altında Bozulmayan Yapıştırıcı Geliştirildi

Su altında işlevini yitirmeyen yeni bir yapıştırıcı geliştirildi.

Purdue Üniversitesi’nden mühendislerden oluşan bir ekip, doğadan ilham alarak su altında işlevini yitirmeyen muazzam etkili yapıştırıcıyı ürettiler.

Doğada kendisine saldıran avcılardan korunmak amacıyla bir sıvı salgılayan deniz kabuklusunun sıvısı üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda, bu salgılanan sıvının yapıştırıcı özelliğine sahip olduğu keşfedildi.

Ekipten Malzeme Mühendisi Jonathan Wilker konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Midye, istiridye gibi deniz kabukluları kayalara kolaylıkla bağlanabiliyor. Bunları örnek alarak, zor ortamlarda işlevini kaybetmeyen midye yapışkan proteinlerinden modellenen yeni bir malzeme geliştirdik.” dedi.

Ekip yeni geliştirdikleri yapıştırıcılarını test etti. Bağ testi, sentetik yapıştırıcının midyenin doğal olarak salgıladığı sıvıdan 17 kat daha güçlü olduğunu gösterdi. Sonuçlar araştırmacıları şaşırttı, çünkü bilim hiçbir zaman doğayı aşmaya pek yaklaşmıyor.

Ekip, yapıştırıcı malzemelerini gelecek aşamalarda yerinde test etmeyi umuyor. Kullanım yerleri konusunda tam testler tamamlanmadan bilgi verilmekten kaçınılsa da, taşıtlarda delik açma ihtiyacı duyan su altı keşif ekipleri için önemli bir kaynak haline gelebilir. Ya da, havuzun tamamını boşaltmak ve havuzun tamamını doldurmak zorunda kalmadan havuz içerisinde iş yapmaya yarayabilir.