Su Yalıtımında Devrim Niteliğindeki Malzeme

Avustralya Ulusal Üniversitesi’ndeki mühendisler herhangi bir malzemenin üzerinde kullanıldığında suyu kendisinden uzaklaştıran yeni bir malzeme geliştirdiler.

Örneklemek gerekirse, yeni geliştirilen bu kaplama malzemesi telefonlarda su geçirmezlik, uçaklardaki buz oluşumunu engellemek ve teknelerin gövdelerini korozyona karşı koruma için kullanılabilir.

Geliştirici ekip önceki kaplama malzemesiyle kıyaslandığında daha çok daha sağlam bir malzeme ürettiklerini söylüyor. Çünkü günümüzde biri esnek diğeri sert 2 plastik tabaka üst üste konuluyor ve bu şekilde su yalıtımı sağlanıyordu.

Ayrıca “su itici” veya “süper hidrofobik” isimleri verilen kaplama şeffaf ve ultraviyole ışınlarına karşı çok dayanıklı.

Ekibin ve Nano-Teknoloji Araştırmaları Laboratuvarının başında bulunan Profesör Antonio Tricoli ürettikleri malzeme hakkında şu açıklamalarda bulundu: “Yeni malzememiz sıvılarla nasıl etkileşime gireceğimize dair büyük bir yol gösterici olacak. Gökdelenlerin pencereleri her daim temiz ve sıcak-soğuk etkileşimindeki camlarda oluşabilecek buharda artık tarihe karışacak. En önemli yenilik ise, bu kaplama sayesinde çok kırılgan yapıdaki nano-materyallerin üzerinde kullanıldığında aşırı dayanıklı nano dokular elde edebiliriz. Ayrıca günümüzdeki kaplamalarla ortak çalışmalar yaparak onları daha güçlü hale getirebiliriz. Örneğin; pas önleyici, kendini temizleyebilen, petrol yalıtımı sağlayan, vb birçok kaplama geliştirebiliriz.”

Konuya ekleyeceğiniz bir şeyleriniz varsa sizi de Foruma bekleriz. Tıklayın .

Mühendisce