Suda Yüzen Metal

Otomotiv ve denizcilik endüstrilerinde uzman Mühendisleri bulunan Deep Springs Technology ve New York Üniversitesi’nden Mühendisler suda batmadan yüzebilecek farklı bir metal bileşen geliştirildi işin özü o kadar hafif bir metal yapıldı ki suda yüzebiliyor.

Bu Özel metalin Magnezyum alaşım matriks kompozitiyle yapılan dizilimsel köpük denilse yanlış olmaz. Metalin polimer,seramik ya da metal gibi boş parçacıklarla doldurulmasıyla oluşan bu materyallerin en önemli özelliği hafif olması. Magnezyum alaşımlı matriks silikon karbitle destekleyerek dünyanın ilk metal matrik dizilimsel köpüğü üretildi.

Suyun yoğunluğu 1 g/ml olduğu gözönüne alırsak ve yeni geliştirilen materyalin yoğunluğu 0.92 g/ml yoğunluğuyla suda yüzdüğün görürüz .peki ama bu materyalin ne gibi bir alanda kullanımı olacak bir gemi hasar görse bile yüzebilecek durumda olacak. bu da savaş gemileri üretiminde oldukça öneme sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca mühendisler maddenin çetin deniz koşullarına karşı da oldukça dayanıklı olduğunu söylemekteler.

Newyork Üniversitesi’nden Mühendislik Bölümü’nden mühendis Nikhil Gupta.

“Çok hafif metal matriks kompozitler sayesinde eğilim yeniden metalik materyallere kayabilir.Metallerin yüksek sıcaklığa dayanma özelliği sayesinde motor ve egzos bileşkeleri gibi parçalarda avantajlı bir kullanım sağlanıyor,”” diyor

bu materyalin ilk prototipi ise önümüzdeki aylarda üretilecek ve ABD ordusu tarafından da kullanılacak