Sudaki Bakterileri Öldürmek İçin Yapılan Çip

Mühendislik alanı insanın yaşamını sağlaması için gerekli olan tüm  alanlarda aktif olarak görev almakta. Mühendislik bilgisini insanlığın hizmetine sunmak ve hayatı kolaylaştırmak için kullanmak gerekiyor. Bu uğurda yapılan son çalışma da bunun bir örneği olarak karşımıza çıkıyor.

Amaç Çamurlu sudaki bakterileri öldürmek ise , en kolay yöntem suyu güneş ışınlarının altında tutarak ultraviyole (morötesi) ışınların işini yapmasını sağlamak. Bu şekilde bakterilerin ölmesi için 48 saat geçmesi gerekiyor bu da oldukça zaman alan bir yöntem oluyor. ABD Enerji Bakanlığı SLAC Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarı ve Stanford Üniversitesi’nden Mühendisler,48 saat beklemek yerine oldukça basit ve kullanışlı bir yöntem geliştridiler. Mühendisler Güneş enerjisini yoğunlaştırarak kullanan bu cihaz sayesinde bakterilerin tamamına yakınını sadece 20 dakikada yok ediyor. Cihaz denilince akla büyük bir şey gelmesin Mühendislerin geliştirdiği bu ürün sadece posta pulunun yarısı büyüklüğünde siyah renkli cam şeklindeki ufak bir aparat , kullanımı da kendisi gibi oldukça etkili sadece su tankına takılıyor aslında bu cam substrat molibden disülfit nano taneciklerle kaplı ve işin çözümünü de bunlar sağlıyor.

Taneciklerin çalışma prensibinde kenarlar boyunca yer alan bu özel sistem önemli bir rol oynamakta. Bu kenarların her biri ince bir bakır tabakasıyla kaplı. Bu yüzeylere görünür güneş spektrumu uygulandığında, hem molibden disülfit , hem de bakır fotokatalizör gibi çalışarak, sudaki hidrojen peroksit ve diğer dezenfektan kimyasalları tetikliyor. bakteriler öldüğünde ise kimyasallar kendiliğinden yok oluyor , yerini ise temiz ve içilebilir bir suya bırakıyor.

Sistemin bu kadar iyi çalışmanın en büyük nedeni ; ultraviyole metotta güneşin enerjisinin ancak % 4 ‘ü taşınıyor, fakat görünür ışık spektrumunda % 50 enerji taşınmasıdır. Mühendisler bu teknolojinin  sadece bakteriyel kontaminasyonda işe yaradığını, kimyasalda yaramadığını özellikle belirtiyor. bir çok bakteri türünde daha denenmediğini sadece 3 bakteri türünde denenip başarı sağlandığını belirten mühendisler. Geliştirilmesiyle oldukça büyük alanlarda kullanılabileceğini söylemekteler.