Süper Elastik Kemikler

Mühendislik çağımızda yeni fikirler üreten bu fikirleri farklı teknolojilerle bir araya getirip bir çok alanda yeni ufuklar ortaya çıkmasını sağlayan bir kavram haline gelmiştir. Bu alanların başında da Sağlık sektrörü gelmektedir. Sağlık sektöründe kullanılan cihazların hepsi bir mühendislik ürünü desek yanlış olmaz. Ancak artık insan vücudunda da kullanılan materyallerin bir çoğu mühendislerin ellerinden çıkmakta. Avrupa da mühendisliğin kabuğuna çekilmiş ve sadece öğretilen bir şey olmadığından bahsetmiştik. Türkiye de de bu tarz konularda yapılan çalışmalar bir çok sektörü ilgilendirecek potansiyele ulaşacağını düşünüyoruz.

Bahsedilen bu gelişmeye bir örnek de Northwestern Üniversitesi malzeme Mühendislerinden geldi ;

Sentetik malzemelerden oluşturulan süper elastik kemikler, plastik cerrahi alanında oldukça önemli bir gelişme. Süper elastik kemikler, Protez cihazlar gibi bir süre sonra gerçek bir kemiğin yerine geçebiliyor ya da ciddi hasar görmüş kemiklerle birlikte kullanılabiliyor. Henüz insanlar için denenmemiş olsa da hayvanlarda denenmiş ve oldukça ciddi bir başarı sağlamıştır.

 

super-elastik-kemik

elastik-kemik

Süper elastik kemik, Science Translational Medicine dergisinin yayınında; Tamamı doğal minerallerden oluşan ve kemiklerin içinde bulunan ve onların yenilenmesini sağlayan bir tür kalsiyum  (hidroksiapatit) olduğu açıklandı. Hidroksiapatit maddesi oldukça kırılgan olup normal bir kemik yerine geçmesi mümkün değil bu yüzden mühendisler polimer ekleyerek hidroksiapatit maddesini esnek hale getirdiler. Daha sonra mühendisler bir başka mühendislik ürünü olan  3D yazıcıyla üretimini sağladıkları süper elastik kemikleri nakil uygulamalarında kallanma kararı aldılar ve oldukça önemli sonuçlar elde ettiler.