Süper Hidrojeller

Atlantik Hagfish, olağandışı salgıları sebebiyle bilim adamları tarafından araştırılıyor. Fakat bu sefer canlının salgıladığı elastik ve viskoz sıvının insanlar açısından kullanım yerleri.

Hagfish, Türkçe’de tam olarak karşılığı olmayan bir balık türü. Bu balık türü suda kendisine bir avcı canlı saldırdığında üzerindeki gözeneklerden jölemsi bir sıvı salgılayarak avcının ısırmasını engelliyor. Eğer ki saldırı devam ederse bu sıvı saldırganın ağzına doluyor ve ölümüne sebep olabiliyor.

İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’ne göre bu jölemsi sıvı insanoğlu için çok önemli alanlarda kullanılabilir.

Hagfish sümüğü inanılmaz derecek seyreltik bir hidrojel. İçerisinde %99,99 oranında su bulunmakta. Hidrojeller günümüzde, bebek bezleri, nemlendiriciler ve kontak lens gibi bir çok alanda kullanılıyor. Fakat Hagfish sümüğü, kullanılan diğer hidrojellere oranla çok daha verimli ve daha hızlı etkiyebiliyor.

Mühendisler Hagfish salgılarından örnek almak amacıyla Norveç’e seyahat ettiler. Deney ile ilgili yaptıkları açıklamada, “Öncelikle onları bulundukları suda çıkarıp, sakinleştirici veriyoruz ve kuru olabilecekleri inceleme tepsisine yerleştiriyoruz. Ardından tepki vermesi amacıyla hafifçe karın bölgesine kuvvet uyguluyoruz. Bu kuvvet kasların sıkışması ve böyle bez salgısı dışarıya çıkmış oluyor. Tüm bu incelemeler bittikten sonra balık uyandırılıyor ve hiçbir zarar görmeden yaşamına devam edebiliyor.” dedi.

Mühendisler şu anda bez salgısı üzerindeki oluşum gizemini ve nasıl bu kadar fazla su tutucu olabildiği ile ilgili araştırmalar yürütüyorlar. Ekibin başında bulunan Böni: “Hagfish’in doğal yapısı bir kopyasını oluşturmak için çok kompleks, fakat salgının bir kopyasını jel olarak üretebilmek olası gibi görünüyor.

Benzer bir araştırmada Kanada’daki Guelph Üniversitesi tarafından yapılmaktadır. Hagfish sümüğünün içindeki liflerin tekstil malzemesi olarak kullanılabilmesi üzerine çalışmalar yürütüyorlar. Görünen o ki gelecekte Hagfish sümüğü yeni daha saptanmamış olan özellikleriyle daha fazla kullanım alanı bulacaklar.

Mühendisce