Süper Malzeme

Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi’nden Mühendisler, metalin gücünü kauçuğun esnekliği ile birleştiren bir elyaf geliştirmeyi başardılar.

Bu devrim niteliğindeki yeni malzemenin, gelişmekte olan robotik, paketleme ve üretim dünyasında kullanılabilecek bir dizi uygulaması olacak.

Süper kahramanların bir özelliği gibi oldukça esnek ve çok dayanıklı bir malzeme olarak üretimine başlanacak.Bilindiği üzere lastik bantlar çok az enerji kullanarak çok uzağa uzanma kabiliyetine sahipken, metal telleri hareket ettirmek ve hatta şekillendirilmek için muazzam enerjiye ihtiyaç duyulmakta. NC State’te Alcoa Kimya ve Biyomoleküler Mühendisliği Profesörü Michael Dickey’in belirttiği gibi, “insan lifleri her iki dünyanın en iyi özelliklerine sahip.” bu yeni süper malzeme bu özellikleri barındırmak için oldukça umut vaat etmekte.

Peki neyden yapılmış? Araştırmacılar bu yeni elyafları, elastik bir polimer kılıfla çevrili galyum metal bir çekirdek kullanarak yarattılar. Muazzam gerilmelere maruz kalsalar bile, fiber metal çekirdeğin kuvvetine sahiptir.

Metal parçalanacaksa, elyafın kopmaması, polimer kılıfın metaldeki kopmalar arasındaki gerilimi emmesi ve gerilimi tekrar metal çekirdeğe aktarması nedeniyle bozulmayıp kendini koruyacaktır. İnsan dokularının kemikleri bir arada tutma şekline benzer bir ilişki olduğunu düşünün.

michael dickey bu konuda “Metal çekirdek her koptuğunda enerjiyi dağıtıyor, lifin uzadıkça enerjiyi emmeye devam etmesini sağlıyor” diyor.

Yukarıda bahsedildiği gibi, malzemenin insan organlarına, daha spesifik olarak insan derisine bazı benzerlikleri vardır. Dickey ve ekibi insan vücudundan ilham aldı, çünkü insan cildinin kendisi vücudumuzu muazzam baskı altında güvende tutan elastik özelliklere sahip.

Dickey, “Bu sadece kavramın bir kanıtı, ancak çok fazla potansiyele sahip. Bu liflerin yumuşak robotlarda veya çeşitli uygulamalar için tekstilde ne zaman kullanılabileceğini görmek istiyoruz” diyor.

son yıllarda yapılan bütün bu malzeme mühendisliği aslında yeni bir çağın ilk adımları denilebilir.

katlanabilir cep telefonları insansı robotların aktif hareketleri yapay zeka sistemlerinin entegrasyonları ve durmadan büyüyen teknolojik yatırımlar bizleri bambaşka bir dünyaya götürecek gelişmelerin ilk adımları diyebiliriz.

Mühendisce.com

Mühendislik forumu