Telefon Temizliği Nasıl Yapılır?

Akıllı Telefonlar Nasıl temizlenir?

Cep telefonlarının sayısız çalışmada çeşitli bakteri, mantar ve virüs türlerine ev sahipliği yaptığı bulunmuştur. Bu cihazlara yaygın bağımlılığımız, tehlikeli patojenlere önlem almanın bir yolu olarak potansiyelleri hakkında dikkatli düşünmeyi gerektirir. Bu nedenle telefon temizliği oldukça önemli bir işlemdir.

Telefonunuzu neden düzenli olarak temizlemelisiniz?

Bir çok İnsan telefonlarını hem iş hem de eğlence amaçlı kullanmaktadır. Hayatımız boyunca sürekli olarak kullanmaya başladığımız ve bedenimizin bir parçası gibi işlev gören telefonlarımızın sağlığımız açısından kişisel temizliğimizden bile daha titiz davranmamız gereken cihazlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sağlık çalışanlarının cep telefonu kullanımı, kendileri, iş arkadaşları ve hastalar arasındaki enfeksiyonların bulaşmasında önemli bir potansiyel kaynaktır. Bu nedenle, cep telefonlarında bulunan patojen türleri hakkında artan miktarda

veri toplanmakta ve yorumlanmaktadır.

Bu konudaki çalışmaların çoğu bakterilere odaklandı, ancak son zamanlarda virüsleri, cep telefonlarını ve sağlık çalışanlarının davranışlarını inceleyen bir çalışma endişe verici sonuçlar verdi. Virüsler cep telefonlarında yaşayabilir, bu da el dezenfeksiyon uygulamalarının kullanımlarından sonra gözlemlenmesi gerektiği anlamına gelir.

Birisinin telefonunu günde 80 kez kontrol ettiğini ve her kullanımdan sonra önerilen 20 saniye boyunca ellerini yıkadığını hayal edersek, bu kişinin gününe yaklaşık 27 dakika el yıkama eklenir. Bahsedilen çalışmada sağlık çalışanlarının bir kısmı, klinik ortamlarda cep telefonu kullanmayı ve hastalarla etkileşime girerken ellerini ve cep telefonlarını sterilize etmeyi ihmal ettiğini kabul etti.

Bunlar evrensel önlem konusunda eğitim almış ve cep telefonlarında yaşayan patojenlerin risklerinin farkında olan kişlerdir. Ortalama bir kişi ise, cep telefonu hijyeni ihtiyacının gerçekleriyle daha da büyük ölçüde mücadele etmesi gerekmektedir.

Cep telefonu hijyeni

Dünyanın dört bir yanındaki insanların COVID-19 nedeniyle evlerini ve kendilerini mümkün olduğunca hijyenik tutmak için mücadele ettikleri göz önüne alındığında, cep telefonu hijyeni konusu da büyük önem kazanmaktadır. İnsanlar maske ve eldiven giyiyor ve günde birkaç kez evlerini temizlerken, cep telefonlarını temiz tutmak herkesin ilgilenmesi gereken bir şey. COVID-19’un farklı yüzeylerde ne kadar sürdüğü ve nasıl bulaştığı hakkında çok fazla veri var, ancak hastalık hakkında hala öğrenilecek çok şey olduğundan, zaten bilinenlerle ilgili önleyici tedbirlerin daha yararlı olabileceği düşünülmektedir.

Kanıtlar, cep telefonlarının çok sayıda patojen taşıdığına işaret ediyor. Patojenler bağışıklık sistemlerimiz ile savaşır ve bir pandemi sırasında bizi çok daha fazla etkiler, El hijyeni, kendisini COVID-19’a karşı korumanın önemli bir unsurudur, ancak mobil cihazlarımızı mümkün olduğunca temiz tutmak da hastalığın yayılmasını önlemenin bir yoldur.

Uzmanlara göre, hem temiz hem de dezenfekte yüzeyler önemlidir.

Telefonun Temizliği İçin İzlenecek 6 Madde

 1. Telefonunuza özel talimatlar için kullanım kılavuzunuza başvurun. Bazı telefonlar, başkalarının kullanmadığı belirli kimyasalları tolere eder. Ayrıca, daha güvenli bir çözüm, diğerlerinden daha nemli bir bezle silmek olacaktır.
 2. Telefon ile birlikte kullanılan kapları çıkartıp düzenli olarak sabunlu su ile silinmesine özen gösterilmesi gerekir. Telefonu da bu süreçte zarar vermeyecek şekilde su ve sabun ile nemlendirilmiş bir mikrofiber bezle silebilirsiniz.
 3.  Çatlaklara ve ekrana da dikkat edin. Yumuşak bir bez kullanın ve telefonunuz izin veriyorsa, önce sabun ve su kullanarak bezi nemlendirebilirsiniz.
 4. Elektronikleri temizlemek için tasarlanmış bir UV ışığı kullana bilirsiniz. Böylelikle elektronik cihazlara hasar verebilecek bir çok etkenden kurtulmuş olursunuz maliyet açısından ilk başlarda fazla gözüksede uzun süre kullanımda ve sağlınızı korumada oldukça faydalı olacaktır.
 5. Cep telefonu temizleme mendilleri,% 70 alkollü mendiller , Lysol veya Clorox mendiller kullanarak telefonu dezenfekte edin.
 6. Telefonu mikrofiber bir bezle kurulayın.

Telefonun Temizliği Yaparken Kaçınılması Gereken 7 Şey

 1. Telefonunuza su ve kimyasal püskürtmeyin veya telefonunuzu suya veya kimyasallara batırmayın.
 2. Telefonunuzdaki açıklıkları ıslatmaktan kaçının, çünkü bunlar hassastır ve neme çok fazla maruz kalırsa telefonunuzu etkileyebilir.
 3. Telefonunuzu çamaşır suyu veya alkol gibi çok fazla konsantre kimyasallarla temizlemekten kaçının. Yukarıda belirtildiği gibi, mendil ve sabun ve su gidilecek yoldur.
 4. Telefonunuzu kağıt havluyla temizlemekten kaçının. Bu, telefonunuzun çatlaklarına yapışabilir ve daha fazla kir ve bakteri çekebilir.
 5. Toz ve parçacıklardan kurtulmak için telefonunuza üflemek aslında zararlıdır ve bundan da kaçınılmalıdır.
 6. Telefonunuzu dondurucuya koymak veya mikropları “öldürmek” için fönle kurutmak gibi aşırı sıcaklıklara maruz bırakmak da en iyi fikir değildir. Bu aşırılıklar donanımınızın bozulmasına neden olabilir.
 7. Temiz olmayan ellerle kullandığınızda veya kirli bir yüzeye koyduğunuzda hemen kirlendiğini fark etmeden telefonunuzu temizleme.

Bu adımlar (ve kaçınılması gereken yanlış adımlar), normal şartlar altında, telefonunuzun mikroplarla geçersiz kılınmamasını ve potansiyel olarak sizi hastalığa maruz bırakmamasını sağlamak için günde bir veya iki kez takip edilebilir.

Bir pandemi durumunda, özellikle gerekli çalışanlar olan veya diğer söndürme koşulları nedeniyle maruz kalma riski daha yüksek olanlar için, telefonunuzun virüsü size taşımadığından emin olmak için bu adımları gerektiği kadar takip edebilirsiniz.

Bunları Biliyor Musun