Telefonları Şarj Edebilen Saksı

   Bioo Telefonunuzu ,Saksıdaki Bitkinizin Fotosentez Enerjisiyle Şarj Ediyor

Bir saksı düşünün hem dekoratif olarak güzel olacak hem çiçeğinize ev sahipliği yapacak hem de telefonunuzu hiç bir maddi karşılığı olmadan şarj edebilecek. son söylediğimiz sizi şaşırttı mı ? Mühendisler kullanılabilir enerji kaynaklarının  boyutunu minimalize ederek evlerimize kadar indirgemeyi başardılar ve karşımıza böyle bir teknoloji çıktı.

Mühendisçe bir fikirle oluşturulan bu proje aslında büyük fikirlerin ilk adımı olacak nitelikte. Bu teknolojiye mühendisler tarafından “Bioo” adı verildi. Bioo saksıdaki bitkinin fotosentezden elde ettiği enerjiyle USB ‘den bağladığınız cihazınızı şarj edebileceksiniz. basit bir çalışma prensibine dayanıyor. Bitkinin fotosentez sonucu oluşturduğu elementleri topraktan alarak elektrik enerjisine dönüştürüyor. Bu işlemler sonucunda kesinlikle bitkiye bir zarar meydana gelmiyor. Toprakta mineral kaybı da gerçekleşmiyor. Yani tamamen yok olacak bir enerjiyi mühendisler sayesinde kazanmış oluyoruz.

Saksıya ekilen çiçekler büyüdükçe fotosentez miktarı artacak bu da saksının topraktan alacağı enerjiyi arttıracak böylelikle sadece telefonlarınızı değil dizüstü bilgisayarlarınızı da şarj edebileceksiniz.

Bioo gece gündüz sürekli elektrik sağlayabilmekte. İspanyol Arkyne  Technologies mühendisleri tarafından geliştirilen saksı günde rahat 2-3 kez telefonunuzu şarj edebilir. Hatta gelen akımın gücü laptoptan şarj edilirken gelen akıma yakın olarak tespitb edilmiştir.

Bu teknoloji gerçekten etkileyici, bu sayede hem elektrikten tasarruf ederken, hem de 400 ppm in üstüne çıkan karbon emisyonunu düşürmeye faydanız olabilir. Evinizde daha temiz bir havaya da sahip olacaksınız anlamına gelmekte.

Akıllı teknoloji olarak otomatik irigasyon sistemi sayesinde saksıdaki su miktarı önemli biçimde kontrol edilebilmekte. Peki bu teknolojiyi evimize getirmek için ne kadar ödememiz gerekecek Şarj eden saksının fiyatı 100 euro , Türk lirasının bu denli değer kaybettiği şu dönemlerde oldukça pahalı gelebilir size.