Telefonların Pil Ömrü İçin Bir Kurtarıcı ; Pasif Wi-Fi

Washington Üniversitesi’nden mühendisler,  Wi-Fi kullanımı ile telefon şarjının bitmemesi için bir cihaz geliştirdi. Bu yeni teknoloji, tipik yöntemlerden 10,000 kat daha az güç kullanacak şekilde Wi-Fi üretiyor.

ABD mühendisleri bu sistemi “Pasif Wi-Fi” olarak adlandırdılar. Bir radyo yayınında bulunan analog ve dijital çalışma prensiplerini etkin bir şekilde ayırdılar. Dijital taraf oldukça verimli kalırken analog taraf oldukça fazla enerji tükettiği tespit edildi.

Elektrik mühendisliği doktora öğrencisi  Vamsi Talla, “tüm ağ oluşturma parçaları, ağır-kalkmayan ve güç tüketen parçalar bir takılı cihazda toplandı. Pasif cihazlar da ise yalnızca iletişim için gereken enerji açısından verimli bir yol olan Wi-Fi dalgalarını üretmek için yansıtıcılar bulunuyor”dedi.

Pasif Wi-Fi ne yapıyor peki , analog işlevleri duvara takılı bir ağdaki bir aygıta yeniden atar. Araştırma raporuna göre:

“Pasif Wi-Fi iletimleri, yönlendiriciler, cep telefonları ve tabletler de dahil olmak üzere herhangi bir Wi-Fi cihazında çözülebilir.”
Pasif Wi-Fi sadece etrafında bilgi döndürür ve 15 ila 60 mikrodalga güç kullanarak bunu yapar bu da normal cihazlarınızdan 10,000 kat daha az güç tüketmiş olur..

Projenin mühendisi ve  yardımcı doçenti Shyam Gollakota, amacın gerçekleştirildiğini söyledi.

“Bilgisayar bilimi uzmanı ve bilgisayar mühendisi yardımcı doçent, neredeyse hiç güç kullanmadan Wi-Fi yayınları elde edip edemeyeceğimizi görmek istediklerini söyledi.

“Temel olarak, Passive Wi-Fi’nin sunduğu şey budur. Orada bulunan en iyi şeyden 10,000 kat daha az güçle Wi-Fi ağı oluşturmak. ”

Tahmin edileceği gibi, ekibin mevcut bağlantısı saniye başına 11 megabit hızla diğer hızlara göre oldukça geride kalıyor. Bluetooth’tan daha yüksek, ancak yüksek hızda Wi-Fi bağlantılarından önemli derecede daha yavaş. Mühendisler bu hususda bağlantı hızını artırmaya yönelik çalışıyor olduklarını belirtiyorlar.

Proje, Uluslar arası mühendislik firmaları tarafından gözden geçirilmiş ve çok övgü toplamış. MIT Technology Review, onu yıl boyunca en iyi 10 yenilikçi teknolojiden biri olarak listeledi.

Bu proje kesinlikle telefonunuzun pil ömrü için bir kurtarıcı olabilir ve Wi-Fi erişimini koruyarak aylık veri faturalarınızı azaltır.

Ulusal Bilim Vakfı, Washington Üniversitesi ve Qualcomm araştırma finansmanı aldı.

Proje konusunda daha detaylı bir bilgi için aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederiz.