Tesla Autopilot Sürüş Sırasında Ne Görüyor

Otonom araba sektörünün lideri olan Tesla Model S ile sürüşün nasıl gerçekleştiğini gösteren bir video yayımladı.

Tesla Model S ile otonom arabalarındaki autopilot sistemlerinin sürüş esnasında neleri algıladığını ve farklı durumlarda nasıl tepki verdiğini gösteren kısa bir video yayımladı. Bu video 3 farklı kamera açısındaki olası tehlikelerin nasıl tarandığı açıkça görülüyor.

Tesla, arabanın sürücü koltuğunda oturan kişinin yasal sebeplerden ötürü var olduğunu belirtti. Bununla birlikte, üç kameranın sürekli gerçekleştirdiği okumalar inanılmaz. Ayrıca autopilot sistemi, şehirlerde yaşayanlar belalısı olan paralel park sorununa da çözüm olacağa benziyor.

 

Video geçtiğimiz aylarda yaşanan kazadan sonra geldi. Eylül ayında, Çin’de 23 yaşındaki bir ki Model S’i kullanırken öldü. Tesla, kazanın etkisinden dolayı otomatik pilotun kazadan önce sorunlu olup olmadığını anlayamadıklarını bildirdi. Çin’in CCTV haber ajansı, kazada otomatik pilotun açık olduğunu ima etti. Fakat Tesla’dan henüz bu yönde bir açıklama gelmedi.

Tesla bu kazadan sonra Autopilot’u sürüş asistanı olarak geliştirdi. Autopilot, sürücüyü yolda gerçekleşebilecek kazalara karşı uyarır. Fakat sürücüden herhangi bir yanıt alamazsa, Autopilot kendisini devre dışı bırakır.

Tesla, otomobili ürettikten sonra geliştirdiği çeşitli sistemlerle son hız ilerliyor gibi görünüyor. Böyle giderse beklenenden çok daha kısa bir sürede, otonom araçlar hayatımızda daha fazla yer edinecekler.

Mühendisce