Titanyum ve Toz Alaşımlarının Önemi

Bilindiği üzere titanyum endüstrisi gün geçtikçe hızla büyümektedir. Dünya çapında büyük firmaların daha büyüdüğünü görüyoruz. Titanyumun yeri günümüzde başka malzemeler tarafından doldurulmaktadır. Fakat kullanılan malzemelere göre kritik görevlerde kullanım amacına daha yatkındır. Ayrıca diğer malzemelere oranla çok büyük bir ağırlık tasarrufu sağlayacaktır. Çünkü yerine kullanılan malzemeler titanyum ile aynı işi yapmak için daha fazla kullanılmaktadır.

Toz teknolojisi, özel olarak hazırlanmış alaşımların en zorlu gereksinimleri karşılayabilmesini sağlar. Toz teknolojisinin Titanyum üzerindeki etkisi daha az malzeme ve daha iyi sonuçtur. Titanyum tozunun kullanım alanı öylesine geniş olabiliyor. Bunlar 3D yazıcılar için özel kaplamlardan tutun , yüksek dayanıklılığa sahip katı dövme üretimlere kadar her şeyde kullanılabilir.

Karşılaştırmalar ve Özellikleri

Titanyum ve toz alaşımları yaklaşık olarak 200-1300 MPa çekme dayanımına sahiptir. Bu nitelikler bir çok çelik alaşımında yaklaşık sonuç bile veremezler. Ayrıca korozyona çok dayanıklı olmakla beraber doğa da bol miktarda bulunmaktadırlar. En önemli değerlerinden biri de erime noktasıdır. Karşılaştırmalı anlatacak olursak çeliğin 500°F ,alüminyumun ise 1800°F üstündedir.

Dayanıklılık/Ağırlık oranı çoğu malzemenin yapımında büyük öneme sahiptir. Bu değerin en fazla olduğu metaldir. Nontoksik yani zehirsiz olması sebebiyle insan vücuduna kolaylıkla uyum sağlayabilir. Dünya’daki başlıca üreticileri Avustralya, Güney Afrika ve Kanada’dır. Bu 3 ülke üretimin %70 lik bir kısmına yapmaktadırlar.

Mühendisce.com